Hempolder Daarna schonk men er weinig aandacht meer aan. Pas bij de verkaveling in 1960 werd de opgraving van de hele kasteelfundering uitgevoerd. Die gaf een duidelijk beeld van de grootte en vorm van de burcht. Voor de vierkante vorm deed FlorisV inspiratie op in Engeland, waar hij een groot deel van zijn opvoeding heeft genoten. Als we hier staan op de dijk en naar de fun damenten van de burcht kijken, vraagt u zich mis schien af waarom hier een burcht? Het is zelfs nu nog een stille hoek van West-Friesland. De archiefstukken geven daar geen duidelijk antwoord op. De plek was wel goed per schip te bereiken, en van de bouwers van de burcht zijn wel duidelijke gegevens bekend. Inzet van schepen voor de bouw Via de Rekere, die bevaarbaar was tot Krabbendam, en vanaf de Noordzee via de Zijpe tot aan de dijk bij Krabbendam was scheepvaart mogelijk. Een belangrijke stad in die tijd in het graafschap Holland en Zeeland was Dordrecht, en in het archief van die stad bevinden zich lijsten van schepen die naar Krabbendam voeren. Met aan boord gereedschap en materialen voor de bouw van de burcht, en proviand en tenten voor het verblijf van de bouwers. Nuwendoorn werd opgetrokken uit kloostermoppen, die, nadat het kasteel ten onder ging, een flinke hoop ste nen moeten hebben opgeleverd. Die misschien gebruikt zijn bij de bouw van de oude Ursulakerk inWarmenhuizen, waar kloostermoppen in het metselwerk zichtbaar zijn. Het jaar van de verwoesting van de burcht en het jaar van de bouw van de Ursulakerk komen niet overeen, dus het is twijfelachtig of de stenen daar gebruikt zijn.Waar ze dan wel gebruikt zijn is onzeker. Vondsten Niels Jonker heeft speuren met een metaaldetector als grote hobby. In en rond de fundamenten van het Huys te Nuwendore heeft hij daarmee leuke vondsten gedaan. We mochten foto's maken van kleine metalen gespen uit zijn collectie. Afkomstig van kleding van de kasteelbe woners en/of van de buidels die ze in die tijd droegen. Ook vond hij zilveren muntjes uit die tijd, die penninge werden genoemd. Om een idee te geven van de grootte daarvan ligt het muntje naast een munt van vijf cent. Tevens een foto van een drink beker van Siegburgs aarde werk. Siegburg is een stad in het Rijnland waar veel aardewerk werd gemaakt en waar onder andere de bekende Jacobakannetjes ook vandaan kwamen. De Ijsbaan Vervolgen we onze tocht over een vreemde uitstekende punt in de dijk. De oorspronkelijke dijk liep vlak langs het kasteel, maar dat was niet zo gunstig bij een aanval. Dus werd de dijk zo ver van het kasteel gelegd dat vijandelijke pijlen het niet meer konden bereiken (men schoot in die tijd ook met brandende pijlen). Omdat zich binnen de punt een stukje van de Zijpe bevond, lag het iets lager. Voor de verkaveling stond het dan ook vaak onder water, en menigeen heeft er geschaatst. Het werd in die tijd daarom ook wel de IJsbaan genoemd. We gaan verder, richting Krabbendam. De dijk bij Krabbendam is lager dan de dijk waar we vanaf komen, die in de volksmond daarom ook wel de hoge dijk heette. Staande op de driesprong bij Krabbeendam gaan we rechtsaf over de Oude Schoorlse zeedijk naar Zijpersluis. Daar aangekomen en staande op de Jacob Claesensluis zien we het Noordhollands kanaal en de 50 hectare grote Hempolder. mei 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 6