Grensroute Harenkarspel Het begin van de route 't Huys te Nuwendore Door Rinus Jonker Vanaf de Kerkweg - die langs Eenigenburg voert - gaan we via een kluft de dijk op. Hier staan we op een van de meest bijzondere stukken van onze tocht. In de 13e eeuw beseften de inwoners van ons gebied dat zonder dijken de bewoning op de terpen steeds moeilijker werd. Daarom maakte men van diverse stukken dijk de geheel gesloten Westfriese omringdijk. Al liggen delen daarvan niet op plaats waar de eerste dijken lagen. Maar het stuk waar we nu staan bevond zich hier al rond 1270. Stond je in die tijd op de dijk dan keek je de Zijpe in. Niet de Zijpe zoals we die nu kennen; mooi groen met dorpen. Nee, de Zijpe was toen een waddenge bied met eb en vloed, en tegen dijk stond zout water. Met andere woorden: ons gebied lag aan zee. Bedijking van de Zijpe Het eerste plan om de Zijpe te bedijken dateert van 1388. Het idee was zo gek nog niet, want bij eb ston den grote delen van het Zijper waddengebied droog. In 1552 kreeg Jan van Scorel van Karel V het octrooi om de bedijking uit te voeren. Die werd toen echter niet voltooid, omdat de Spaanse troepen in 1573 (na de val van Haarlem) het Noorderkwartier binnenvie len. Alkmaar werd belegerd, en om verder oprukken van de Spanjaarden naar West- Friesland te belemme ren liet Sonoy de Zijpe weer onder water zetten. Mede door de inundatie rond Alkmaar gaven de Spanjaarden in 1574 het beleg op. Het voortduren van de oorlog tegen Spanje verhin derde dat de bedijking verder werd uitgevoerd. Pas in 1596 kwam de Zijpe definitief droog te liggen en de veiligheid van ons gebied ging hierdoor enorm voor uit. Maar genoeg hierover, we houden het kort. We maken onze ronde tegen de klok in, en gaan een klein stukje verder dan de fundamenten van 't Huys te Nuwendore, een dwang- burcht uit de 13e eeuw. In die tijd meenden de Hollandse graven op grond van oude rechten aanspraak te kun nen maken op West-Friesland. Vele pogingen tot ver overing waren daarvan het gevolg. Uiteindelijk lukt het graaf Floris V West-Friesland te onderwerpen. Om zijn invloed te doen gelden liet hij vier dwang- burchten bouwen; een in Alkmaar, een in Wijdenes, een in Medemblik en een bij Eenigenburg. Een dwangburcht of dwangkasteel is een versterkt bouw werk waar vanuit de bewoners van de plaats of de omliggende streek onder bedwang werden gehouden. Met de bouw van die bij Eenigenburg werd een aanvang gemaakt, maar na de moord op Floris V in 1296 werd het nog steeds in aanbouw zijnde kasteel door de West-Friezen verwoest, waarna het werd herbouwd. In 1321 werd Jan I van Polanen tot kas teelheer benoemd. Uit 1367 is nog een rekening voor onderhoud bekend, maar daarna komt het kasteel niet meer in de boeken voor. Mogelijk is het rond 1370 tijdens een overstroming ten onder gegaan. En zo verdween het in de geschiedenis om pas in 1947 weer op te duiken. Inmiddels heeft de Provincie Noord-Holland een moderne reproductie van 't Huys te Nuwendore laten neerzetten om dit stukje historie in ere te houden. Hadden we in 1947 op de dijk gestaan, bij de haakse bocht, dan zagen we misschien het groepje mensen van deze foto, genomen tijdens de eerste opgraving van een stuk fundering van Nuwendore. 2017 mei Het huidige Huys te Nuwendore. De kluft naar de dijk.

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 5