a 'n Rondje voor de jarige Bovenstaande afbeelding was het eerste logo van Zicht op Harenkarspel, getekend door W te Buck. In het logo zijn het raadhuis van Warmenhuizen en het raadhuis van Dirkshorn te zien, en het kerkje van Eenigenburg. Ze geven een beeld van de samenvoe ging in 1990 van de gemeenten Warmenhuizen, Sint Maarten en Harenkarspel, die de nieuwe gemeente Harenkarspel vormden. Toen anderhalfjaar later onze vereniging werd opgericht, hoefde men niet lang over een naam na te denken; het werd de Historische Vereniging Harenkarspel en het logo kwam op het eerste nummer van Zicht op Haringcarspel terecht. Ter ere van het 25-jarig bestaan van vereniging en verenigingsblad kwam de redactie op het idee om de 40 kilometer lange grens van de voormalige gemeente langs te gaan, om te kijken wat voor historie daar te vinden is. Want zelfs na 25 jaar Zicht op Harenkarspel zijn bepaalde stukjes langs de grens niet aan alle leden bekend. Daarom wordt dit jubileumnummer geheel gewijd aan een 'rondje Harenkarspel'. In het kort (en soms wat langer) wordt beschreven wat we daarbij zoal tegenkwamen. Als je met een geograaf mee gaat op excursie zegt die dat je 'het landschap moet lezen'. In die stijl maken wij dan ook onze ronde. U gaat met ons op pad door te lezen. Makkelijk, u hoeft er niet voor te wandelen of te fietsen, al is dat na het lezen natuurlijk wel leuk om te doen! Met de landkaart in het midden van deze Zicht is de route makkelijk te volgen. Nieuwe grenzen Voor de verkaveling eind jaren zestig begin jaren zeventig van de vorige eeuw waren de gemeente grenzen op sommige plaatsen niet meer zo duidelijk. Sloten waren vaak de grens, maar die waren tijdens de verkaveling gedempt. Dus: nieuwe gemeente nieuwe grenzen. Niet alle grenzen werden verlegd, op veel plaatsen was dat niet eens mogelijk. Op de kaart in het midden van deze Zicht staat die nieuwe begrenzing aangegeven. De veranderingen zijn er duidelijk op weergegeven. De donkere stuk ken zijn nieuw en de rode stukken zijn naar andere gemeenten gegaan. Iets minder duidelijk zijn oranje lijnen te zien, dat waren de grenzen van de oude gemeenten. Na de samenvoeging van Warmenhuizen en Sint Maarten en Harenkarspel was de gemeente Harenkarspel 5300 hectare groot en woonden er 13.300 mensen. De totale lengte van de nieuwe grens was 40 kilometer. Daarvan is 13 kilometer Westfriese omringdijk, en dat is tevens de grens van West-Friesland. 2 2017 Zicht op Haringcarspel i mei

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 4