Gele Morgenster Tot slot Kwelders De wadden begonnen daar waar nu de oude Schoorlse zeedijk ligt, en er ontstonden kwelders in. Een kwel der is een begroeide buitendijkse landaanwas die bij een gemiddeld hoogwater niet meer onderloopt. Alleen bij erg hoge waterstanden komt hij blank te staan. Aan de oostkant van het Zijper wad, op de grens van water en land, moet een brede strook kwelder zijn geweest. Dat die in dit gebied voorkwamen bleek bij de bouw van een huis op de terp Hartendorp. Toen men daar de kelder ging graven kwam men bij de eerste lagen van de terp. Daar zijn kleimonsters van genomen waarin een gere nommeerd bedrijf zaden vond van voedingsgewassen uit 12e en 13e eeuw en van diverse plantensoorten. De lijst is te lang om ze allemaal te noemen, maar er zaten ook zaden van kwelderplanten tussen, zoals Engels gras, lamsoor, zulte en gewoon kweldergras. Dat maakte kwelders uitermate geschikt om er koeien en schapen te laten grazen. Dat deed men dan ook in de tijd voordat de dijk werd aangelegd en men zich nog op terpen tegen hoog water beschermde. Schilstra besluit zijn boek 'In de ban van de dijk' met een opsom ming van planten die op de dijk groeien. Ter afsluiting van deze ronde heb ik er daar één uitgekozen: de gele Morgenster. Geen spec taculaire plant, maar wel een die overal op de dijk te vinden is, en dat al honderden jaren. Al is hij door begrazing van de schapen op veel plaatsen verdwenen. Het is een lange grasachtige plant, die een gele bloei- wijze heeft. Bloeien doet hij alleen voor de middag, daarna sluit hij zich weer. Na de bloei maakt deze plant een grote pluizige bol, die wel drie keer groter is als die van de paardenbloem. We zijn aan het eind gekomen van ons rondje langs de grens van het voormalige Harenkarspel, en we hopen dat u er van genoten heeft. Mocht u over bepaalde delen (nog) meer willen weten; geef de redactie dan vooral een seintje. Hebben wij voor de komende jaren weer stof tot schrijven. Zo, we begonnen onze toch door de dijk op te gaan, en nu gaan we er weer van af, richting Surmerhuizen. Tot de volgende keer! Bronnen: Groot-Geestmerambacht een waterschapskroniek. Schildstra In de ban van de dijk. De H.VO. cursus landschap ontdekken. De vondsten van Niels Jonker. Gegevens van Langedijker verleden met foto van de sluis in Oudkarspel. Natuurgids van Noord Holland. 'THLiy5 TE 1 uifnDpRE Gezicht op Eenigenburg. Richting Surmurhuizen. Wij zijn rond, maar zij gaan nog een rondje! mei 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 30