De Westfriese zeedijk Dijkstaal We beginnen aan ons laatste stuk van de grensroute en gaan van Sint Maarten naar Eenigenburg over de Westfriese Zeedijk. Als we in het boek 'In de ban van de dijk' van Schilstra op een kaartje van de omringdijk kijken, zien we dat de gehele dijk talloze benamingen heeft, maar de Westfriese zeedijk beslaat alleen het noordwestelijke gedeelte. Het is een van de mooiste stukken van onze ronde en ook van de omringdijk, we lopen over een provinciaal monument. Wanneer je van de Hoge Buurt in Sint Maarten de dijk opkomt zie je op de viersprong vaak mensen op het bankje zitten, die nog nagenieten van het stuk dijk dat ze net gefietst hebben. Toen het zoute water van de Zijpe nog tegen de dijk stond gaf dit veel zorgen bij stormachtig weer, nu gaat men als het hard waait een stuk op de dijk fietsen of wandelen om in alle rust zorgen kwijt te raken! We gaan richting Dijkstaal en komen aan bij het eerste wiel, dit is het Modderwiel (bovenste waterplas op de foto). Dit is niet zoals de meeste wielen een mooi rond meertje onder aan de dijk. Voordat de dijk er kwam was hier een riviertje waar op natuurlijke wijze het water naar de Zijpe stroomde, Men weet niet zeker of er, nadat de dijk is gebouwd, op deze plaats nog een doorbraak is geweest. Over de dijkdoorbraken zijn niet veel jaartal len bekend. Wij vervolgen onze tocht en arriveren in Dijkstaal, en bij het grootste wiel dat we op onze wandeling tegenkomen. Het ontstaan van een wiel bij een dijkdoorbraak was in de tijd dat het gebeurde een ramp, maar nu is zo'n wiel een parel in het landschap. Op de foto van deze twee wielen zien we de dijk met zijn vele bochten, er is bijna geen recht stuk. Lopen we verder op de dijk dan hebben we het mooiste gezicht op de akkers en weilanden en wat daar zoal groeit en bloeit. Dijkstaal is een buurtschap in de gemeente Schagen, in de provincie Noord-Holland. Dijkstaal valt formeel onder Sint Maarten en viel tot 1990 onder de gemeente Sint Maarten voordat deze opging in de gemeente Harenkarspel. Dijkstaal is gelegen tussen Sint Maarten en Eenigenburg, en ligt direct aan Westfriese Zeedijk, onderdeel van de Westfriese Omringdijk. De plaats naam is afkomstig van het woord dijkstaal of dijkstal. Dit duidt van oorsprong op de grond waarop een dijk is gelegen. Later wordt dit woord ook gebruikt als benaming voor het deel van de dijk waar men dijklast moest betalen. Dijkstaal wordt niet altijd meer als opzichzelfstaande plaats gezien omdat het slechts bestaat uit een drietal woonplekken, met in totaal vier huizen/boerderijen maar onder Dijkstaal worden ook de landerijen aan de dijk gerekend. Hierna volgen een aantal krantenartikelen. Uit Sint Maarten bericht men ons dnt 1.1. Dinsdag door den visscher Hes, van Haringkarspel, op de Blanke Wiel te Dijkstal, gem. St. Maarten, in één zei met het net ruim 2000 kilo 1 eveudc visch is gevangen, welke massa door 1 man niet eens in één dag kon worden uitgezocht. De visch werd algelevcrd naar Noord-Schar- wonde, vanwaar zij verder naar het Buitenland vervoerd is. 18 januari 1891 26 februari 1910 Wiel bij Dijkstaal en het Modderwiel. In de wiel bij Dijkstaal gem. St.-Maarten, wat een groot net onder het fjs gesteld, dot bij het op balen zóó vol snoek, groote baarzen en paling bleek, dat men zich onmiddellijk tot een grooten visebkooper moest vervoegen om manden, ten einde de voorraad te bergen. Het ophalen van het net kon alleen geleidelijk bij de herging der visch geschieden. Op boerenwagen» werden se naar den trein te Sehagea gebracht. Men schatte de vangst op pi. m. BOOD pond. 18 januari 1891 - SI. Maarten. Bij bet neerrijden der kluft, bed d. heer J. V. te Dijkstal, Donderdag jl. van Schngen huls waart» keerende het ongeluk dat de wagen kantelde en ia de daarnaast gelegen sloot terecht kwant. Door In breken der stokkeh wist het paard echter op het droge te blijven. De inzittenden, bestaande uit vier personen wisten zich spoedig uit hun neteligen to.- stand te redden en kwamen er behoudens eenïge schrammen en een nat pak, met den schrik af. mei 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 28