Na een hevige storm in 1248 werd besloten de dijk die het achterliggende gebied beschermde tegen het water uit de Zijpe te vernieuwen en in 1250 legde men de Scgaherdam aan. De serie wielen duidt erop dat deze dijk diverse malen bezweek voor de zee en weer hersteld werd. De Scagherdam deed als zeewering dienst tot de inpoldering van de Burghorn in 1461, een initiatief van Willem van Beieren, heer van Schagen. Het inge polderde gebied wordt beschreven als 'een hoek slijcks' tussen Sint Maarten en de Burghorn. Als je links de dijk afgaat, duik je het fraaie dorpValkkoog in. Het geeft een goed beeld van een redelijk onge schonden terpdorp met enkele mooie boerderijen, een voormalige school en pastorie en een oude kerk. In de 14e en 15e eeuw heette de buurtschap respec tievelijk Valkencoegh en Valkenkoegh. Het woord 'koog' duidt op aan water gelegen land. Verondersteld wordt dat de terpen van Valkkoog ooit in het nog niet bedamde of bedijkte land lagen. Een 'valk' is een betaalmiddel voor de pacht óf het duidt op de voornaam Falke ofValke. Na Valkkoog lijkt de dijk wel te rijzen. Hoge schuine kanten met een 'klucht' en beneden de dijksloot. De laatste stolp die dicht tegen de rechterflank van de dijk (de Burghornerkant dus) aanschurkt, heet De Kogge. Dit is een zeer oude boerderij, vermoedelijk daterend uit de eerste helft van de 17e eeuw. In 1938 werd deze stolp gekocht door Jacob Bruin Jbz. voor zijn zoon Jacob. In de jaren zeventig verloor het pand zijn agrarische bestemming. Vader Bruin was ook eigenaar van de grote boerderij aan de linkerkant van de Valkkogerdijk, onder de rook van Sint Maarten. Daar verhuisde zoon Jacob Bruin in 1945 naar toe en in die stolp boert nu al de zesde generatie Bruin. We naderen Sint Maarten. Nog altijd voelt dat een beetje als 'mijn' dorp. De driehoek is al lang verdwe nen, maar de dijk kronkelt verder met huizen aan weerskanten, langs het voormalige café en de terp waar de oude kerk (de Peperbus) stond. Daarna gaat hij pal naar links, richting Dijkstal. Hoog en recht, oud en nieuw land scheidend, al zoveel eeuwen lang. Bronnen: Numan, K.C. De Schagerdam en de Abdij van Egmond, 2015, uitgave van de Vrienden van de Hondsbossche, Kring voor Noord-Hollandse waterstaatsgeschiedenis. De Wit, J. Boerenleven in de regio Schagen, 2012, Uitgeverij Pirola. Foto's:particulier bezit Zicht op Haringcarspel De kerk van Valkkoog met op de voorgrond de wiel. Zicht op de dijk, links het dak van de oude boerderij De Kogge. mei 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 27