Tussen Tolkerdijk en Sint Maarten De dijk tussen de driehoek bij de Tolkerdijk en de driesprong bij Sint Maarten is voor mij een weg vol herinneringen. In de eerste plaats vormt het een pad naar een andere wereld: naar Schagen, naar het station en nog verder weg. In de tweede plaats is die dijk een verbinding tussen het huis waar ik opgroeide (postkantoor Lutjeweg, Sint Maarten) en het geboortehuis van mijn man Wim Broekhuizen (boer derij Valkkogerdijk 25). Maar bovenal is dit kronkelende lint tussen Valkkoog en Sint Maarten een prachtige en zeer oude inlaagdijk, een guirlande vol geschiedenis. De Scagherdam is zijn oorspronkelijke naam, zo valt te lezen op een kaart uit 1288. Op een andere kaart uit circa 1730 wordt hij 'Den Ouden Vriessen Zee Dykc' genoemd. Laten we onze korte rit beginnen op de hoek Tolkerdijk-Valkkogerdijk. De boerderij die hier pal naast de weg stond en waar mijn schoonouders woon den, dateerde uit 1906. Bijzonder is dat de grensschei ding tussen het grondgebied van Schagen en Sint Maarten lange tijd midden door de woning liep. Bij de telling van de huizen in de Heerlijkheid Schagen in 1740 wordt vermeld dat er 441 XA. huizen zijn. Het 'halve' huis is dat aan het Valkkoger Verlaat. Bij het pand bevond zich destijds namelijk een sluis of verlaat. Ofschoon een deel van de woonkamer en de koegang in Sint Maarten stonden, werden de bewoners tot de inwoners van Schagen gerekend. Pas halverwege de jaren zestig van de vorige eeuw werd de grens iets naar het oosten opgeschoven en kwam de boerderij in de gemeente Sint Maarten te staan. Het sluisje was toen al lang verdwenen. Wel ontdekte men bij grondboringen ten behoeve van de bouw van een nieuw boetje, achter tegen de koolschuur aan, houten overblijfselen van het sluisje. De boerderij werd in 2000 verkocht, gesloopt en vervangen door een nieuwe stolp van het Westfriese type. We vervolgen onze tocht langs de fraaie wielen, res tanten van dijkdoorbraken. Rechts het vlakke land van de 'nieuwe' polder Burghorn. Kwelderlandschap was het hier ooit met geulen en schorren waar de zee vrij spel had. Het is moeilijk voor te stellen hoe mensen hier ooit leefden en werkten, strijdend tegen water en wind. Zicht op Haringcarspel Door Ina Broekhuizen-Slot Achteraanzicht van de boerderij op de hoek Tolkerdijk-Valkkogerdijk. het vroegere sluisje aangetroffen. Op de foto v.l.n.r.: Chris jr Onder het achterste schuurtje werden bij de bouw houten restanten van r en Wim Broekhuizen en hun vader Chris Broekhuizen sr. mei 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 26