Tolkerdijk Tolke Waar de spoorbaan de Tolkerdijk kruist gaan we over de Tolkerdijk richting Tolke. Als we vanaf de dijk de Schagerwaard in kijken zien we dat het land tegen de dijk aanmerkelijk hoger ligt. Dit zijn gronden die al voor 1632 aan de Zuidkant van de Tolkerdijk zijn aangeslibd, opgebouwd uit kleideeltjes die daar door het door de wind opgestuwde water waren neergelegd. Dit buitendijkse land werd van een kade voorzien en zo ontstonden de Vennikerlanden. Zo ook ten westen van Tolke het Imkerland. Deze stuken land waren al voor 1632 in gebruik. In 1632 werd de Witsmeer of Schagerwaard ingepol derd. Voor de belangrijke scheepvaartroute van Schagen werd er in de drooggevallen polder een vaart gegraven met aan beide zijden een kade. Omdat het peil in de nieuwe vaart gelijk was aan het peil in de Tolkervaart werd de in de 16de eeuw gebouwde sluis in de Tolkerdijk overbodig. De sluis werd gesloopt en in de dijk werd een brug gebouwd. Aan het andere eind van de twee kilometer lange vaart werd een nieuwe sluis gemaakt om in de ringvaart van de Schagerwaard en de Slootgaard te komen. De Schagervaart is 1957 gedempt en de sluis is toen ook gesloopt. ,1 Onderstaande gegevens over Tolke komen uit het Aardrijkskundig woordenboek der Nederlanden, dat is uitgegeven in 1848. Met een beetje fantasie kun je er uit opmaken hoe het er in die tijd moet hebben uitgezien en hoe groot de gezinnen waren! TOLKE of Tolleke, buurt in de Schagerkogge, prov. Noord-Holland, arr. En 4 u. N. van Alkmaar, kant., gem. en 25 min. Z. van Schagen; met 7 huizen en 60 inw. Deze buurt maakt een gedeelte van het gehucht Tolke-Tolkerbosch-en-dijk uit. TOLKERBOSCH, huis in de Schagerkogge, prov. Noord-Holland, arr. en 4 u. N. van Alkmaar, kant., gem. en XA. u. Z. van Schagen; met 8 inwoners. Dit huis maakt een gedeelte van het gehucht Tolke- Tolkerbosch-en-dijk uit. Tolkerdijk (De), ook wel Zijdewinddijk, dijk, in de Schagerkogge, prov. Noord Holland, welke zich van het Valkooger-verlaat, XA. u. Z.W van Schagen, in eene zuidoostelijke rigting uit strekt grootendeels langs den Schagerwaard, tot zij zich vereenigt of te niet loopt op den weg van Schagen naar Zijdewind, langs dien dijk zijn Tolke, Tolkerbosch en Tolkerdijk gelegen. TOLKE-TOLKERBOSCH-EN-DIJK, gehucht in de Schagerkogge, prov. Noord-Holland, arr. en 4 u. N. van Alkmaar, kant., gem. en 25 min. Z. van Schagen; met 9 huizen en ruim 70 inwoners. Dit gehucht bestaat uit het buurtje Tolke en de huizen Tolkerbosch en Tolkerdijk. In het midden van onder naar boven de Schager- of Tolkervaart. Kade ringsloot, richting Middenweg Schagerwaard. Middenweg Schagerwaard. mei 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 25