Het Waardje De Boomerwaal Op de foto van de sluis in Oudkarspel staat op de achtergrond een molen. Dit was de molen van de Bleekmeer en de Koogpolders. In de tijd dat deze foto is gemaakt was dit nog de gemeentegrens van Harenkarspel en Oudkarspel. Boeren en tuinders uit Oudkarspel waren de gebruikers van het land in de Koogpolders, en als je aan de andere kant van Oudkarspel woonde moest je gebruik maken van een overhaal en later een sluis om in de Koogpolders te komen. Zoals op de foto te zien is lag het peil aan hun kant in het Geestemerambacht lager. Bij de verkaveling van de Speketer in 1957 werd de ringsloot tussen de Koogpolder en de Speketer dicht geschoven. Daardoor was de grens niet meer zo duide lijk, waarop die naar de Achterburggracht is verplaatst. Verder varend komen we bij de Allemanskerk. Voorbij die kerk gaan we via de Ganssloot richting het Waardje, een leuk stukje natuur. Daar is maar een klein deel gemeente Harenkarspel, een paar ruige rieteilandjes. Een daarvan is in bezit van de Heer van Harenkarspel. Rond de eilandjes vind men nog enkele rustieke sloten waar watersporters een ligplaats hebben. Vanaf het Waardje varen we over het kanaal Omval Kolhorn, dat dateert uit 1935, en onderdeel was van een plan om de scheepvaart binnen de omringdijk te verbe teren. Het was toen volop crisis, en dit kanaal is gegraven in het kader van werkverschaffing.Veel kanalen zijn saai, maar het stuk langs het Waarland, met flinke rietschoten en oude inhammetjes is landschappelijk interessant om te zien. Na een breed stuk bij de Westkade varen we onder de Hoge Brug en de spoorbrug door. Hier gaan we bakboord uit (linksaf) en dan varen we het mooiste stuk van het rondje Waarland; De Boomerwaal. De Boomerwaal is een uniek gebied. Bij beschrijvingen van voor de droogmaking van de meren rond Waarland heeft men het over "een land van water, eilandjes en riet". Met 'n beetje fantasie kan men zich in de Boomerwaal een indruk vormen van het landschap uit die tijd (zie de foto's). In de natuurgids van Noord-Holland word de Bomerwaal ook vermeld. Hier volgt wat de gids daar over schrijft. "Wie de Boomerwaal verkent in een U- vormige wandeling van een half uur krijgt heel wat te zien. Dit is een gaaf stukje oud land, met knusse weilandjes, rietkragen en slootjes, omgeven door schilderachtige bedoeninkjes van omwonenden. De rijke variatie aan planten- en dierenleven is te danken aan de eigenaar dige geschiedenis die de bodem heeft doorgemaakt. Deze bestaat uit klei die ingeklonken is. Oude zeegeu len daartussen zijn opgevuld met zand, die nu nog als ruggen boven het ingeklonken land uitsteken." Het stukje in de natuurgids is getiteld 'Boomer pol der'. De rietlanden, en vooral het stuk ringsloot word meestal Boomerwaal genoemd, afgeleid aan een oude dijkdoorbraak (waal of wiel). Zeldzame plant Een van de zeldzaamste planten die hier voorkomen is Heest, die een voorkeur heeft voor een zilt milieu, en het is al lang geleden dat hier zout water stond. De officiele naam luidt Heemst Althaea officinalis. Althaea is afgeleid van het Griekse althaino, dat helen of genezen bete kent. Echte Heemst is een van de oudste en voor vele doeleinden toegepast geneeskruid, dat onder andere voor hoest- drank word gebruikt (althaeasiroop). Varen we verder onder de Weelbrug door, op de grens van Harenkarspel en Niedorp. Nog een klein stukje over het water en dan word de spoorbaan de grens. ■Si i cuaniriMCk r w De Boomerwaal. De Weelbrug - Waarland. mei 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 21