Diepgat Raaksmaatsboezem Ringsloot Noh tante Breggie, hullie vader had zoid dat een heêl ampartige grote zweefmolen en skommelskuitjes bai de Luizeknipper ker mes stonde. Maar bai 't kefee staat alliendig die petatkraam van rooie Bertus en 't palingkraampie van Nel Broersen. Ik hoor 't al moide,jullie vader ok altoid met z'n poepelegoin, die had jullie d'r weer glad voor over. Ja moide, die Luizeknipper kermes loopt op z'n leste biene. Nou jullie hier toch benne kenne we best een kermisborreltje doen, of wulle jullie eerst een koppie? Nei hoor, een wointje, heb je zuks in huis tante Breggie? Voor de kermes heb ik Coebergh insloegen; wat hadde jullie deer van docht? Zo raakte dat span met mekaar an 't borrelen. Konne ze mooi wat baiklesse want ze zage mekaar aars alliendeg maar op verjaardage van de ouwelui. Zwager van Zwaag, Jaap Koomen had in Oudkarspel achter zoin huis een deêl fruitbome staan weer hai altoid best fruit van plokte. Moin skoonmoeder had een grote wuft en vroeg op 'n keer of Jaap ok een paar van die fruitbome regele kon. Pas in 't vierde jaar zatte d'r een paar wurmstekelige peertjes an en ien goudre- netje, die deur een sturm ok nag vafruit worren was. Neidat de moide naar de plee weest ware ginge ze hunnie padje inkorte. Jullie verdoen 't nag een keer 'oor zee Breggie toen de moide in buiten stapte. Noh, tante Breggie, vergat ik temet nag dut taske fruit, dat wai van os vader an je geve moste. Doene jullie thuis de groete en bedank 'm. Jullie ziene wel dat an moin boompies..., ze keek recht op de twei fruitbome of. Die hinge vol appels en pere. Breggie was zo verbouwereerd en begon d'r hillegaar van te hak kelen. Hoe.hoeken zuks nou? Ze stoof met de klompe an op de boompies of en toedat ze een peer plokke wou gaf die wel heêl erg mee. Al die pere en goudrenette hinge met hillestiekies in die boompies. An de goudrenetteboom hing ok nag een kaartje weerop Jaap skreven had: Luizeknips wonder Jan Spaansen, Zuiskerwou Lopen we de kade van de foto af dan komen we bij een hek, waar een wandeling begint die langs ringsloot en Woudmeer richting Dirkshorn voert. Een klein stukje ten noorden van dat hek - aan de overkant van de sloot - bevond zich vroeger het diepgat. Een van de eilandjes in het diepgat was in bezit van de heer van Harenkarspel. Door de verkaveling is het hele diepgat met zijn eilandjes verdwenen. De heer van Harenkarspel bezit nu in het Waardje een eilandje. Vanaf Luizeknip loopt de grens over de kade van de Koog en de Bleekmeerpolder. We verlaten Luizeknip. Het volgende deel van de grens gaan we met de schuit. Het water waar we vanaf Luizeknip op varen behoord tot het Raaksmaatsboezem. De veklaring van op het eerste gezicht moeilijk te begrijpen naam houdt ten nauwste verband met de voor het Geestmerambacht zo belangrijke Hondsbosse zeewe ring, die het gat in de duinen sloot tussen Hargen en Petten. De Hondsbosse zeewering werd door de belang hebbende dorpen in het achterliggende gebied onder houden, en de kosten daarvoor werden over het gehele gebied omgeslagen. Ieder dorp droeg bij naar gelang haar oppervlak, en daar werd flink mee gesjoemeld. Waarop keizer Karel de Vijfde in 1533 als Graaf van Holland opdracht gaf alle landen onder de Hondsbosse op te meten, om daarna de contributie, waarin veel bedrog was gepleegd opnieuw vast te stellen. In 1535 werd deze meting door Simon Berthelmeesz uitgevoerd 'mit een raex' (een raex was een ketting). De uitslag daarvan werd aangegeven in raaksmaten, waaruit de naam Raaksmaatsboezem is ontstaan. We varen nu achter de huizen van Oudkarspel in de ringsloot van het rondje Waarland. Tegenwoordig een toeristische vaarroute, maar vroeger een belangrijk agra risch vaarwater. Kijken we over de kade dan zien we ook hier een door de verkaveling veroorzaakt vlak landschap. Alleen de namen van de wegen herinneren nog aan de polders die er lagen. Aan de grens was dat de Bleekmeer, de Koogpolders en de Schaapskuilmeer. Alle met hun kades en ringvaarten, dat zag er in het verleden dus heel anders uit. De Bleekmeer en de Schaapskuilmeer zijn beide in 1632 drooggemaakt. De Koogpolders was bestaand land dat bij de gemeente Oudkarspel hoorde. De grens van Harenkarspel lag toen bij de Bleekmeer. 2017 De sluis bij Oudkarspel. mei

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 20