Vervolg Schagerweg Ambachtsdijk en Woudmeerkade 't Mirakel van de Luizeknip Kalverdijk En zo komen we aan in Luizeknip, waar Harenkarspeler Langedijkers wonen. Jan Spaansen woont op dit mooie plekje, en als je hier woont maakt het niet veel uit tot welke gemeente die behoort. Jan is in beide gemeentes thuis, en schreef een mooi stukje over het mirakel van Luizeknip. Verderop langs de S3 zien we nog een sloot van voor de verkaveling. Dat is een overgebleven deel van de ringsloot van de Diepsmeer, die in 1595 werd drooggemaakt. In die tijd is ook de ringsloot gegra ven. Op de landkaart in het midden van dit blad staan ook hoogtes vermeld, en dan vinden we in de Diepsmeer de diepste plek van Harenkarspel: min 2,1. Komen we aan in Kalverdijk, de grens gaat nu over de Ambachtsdijk. Links zien we de Oosterdijk, die een scheiding vormt. Ten westen van de Oosterdijk is de gemiddelde hoogte 1 meter min A.P., met kleiafzettingen uit verschillende perio des, dus veelal zware kleigrond. Ten oosten liggen verschillende droogmakerijen en is het gemiddeld iets lager. De meren zijn veelal ontstaan door uitspoeling tot op diepere zandhoudende lagen, de grond is daar ook lichter van structuur. Gaan we verder over de Ambachtsdijk, de noordgrens van het Geestmerambacht. Die moest ook bescherming bieden tegen het water van de Woudmeer en het water daarachter. Op de foto ziet u stukje van de kade van de in 1635 drooggemaakte Woudmeer. Anekdote Verder bij de Warmenhuizerweg ligt de Dergmeer, 45 hectare groot en rond 1550 drooggemaakt. Dit was voor de verkaveling - toen er nog gevaren werd - het verste land vanafWarmenhuizen. Te ver om onder de middag naar huis te gaan. Tuinders hadden daarom brood en drinken mee, ze waren zogezegd 'op brood'. Dit gaf de volgende West-Friese anekdote. Een man komt bij een tuindersvrouw aan de deur en vraagt: "Is uw man thuis?" Ze antwoord: "Nei". "Komt hij nog thuis?" "Nei, hai is op brood nei de Dergmeer." Nok tante Breggie wat hange deer 'n zoot appels en pere an je fruitbome! Moide wulle jullie je ouwe tante niet zo voor de gek houwe. Moin Skoómnoeder Breggie Bruijn- Bommer keek 'r nagal van op dat twei tantezeggers zateres voor Luizeknipper kermes, 't Noordend van Oudkarspel, anwaaien kwamme Nok moide jullie hier, kom 'r in. De nichies leke wel barre skik te hebben, dat Breggie zee: wat is 'r an de hand moide? Woudmeerkade. Ringsloot Diepsmeer. POLDER POLDEI BLEEKMEER WOUDMEER KOOGPOLDER rit' IMAhTj'f mei 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 17