Toen de dijk het op zwakke plekken begaf liep de hele Diepsmeer onder water. De bewoners van de laagst gele gen huizen hebben toen de meer moeten verlaten en zijn tijdelijk weggegaan,naar Langedijk en naarWarmenhuizen. Eén gezin is naar Schoorl uitgewekenen om niet meer terug te keren naar hun oude stek. Zo leefden de mensen lange tijd in de Diepsmeer tot de verkaveling een einde maakte aan alle moeilijkheden! Toen na de oorlog de post via de Provinciale weg op de motorfiets kwam, dook een van de zussen Brammer onder tafel, doodsbang! Zij dacht dan, dat het een vlieg tuig was die vlak boven de boerderij optrok, richting vliegveld Bergen. De angst bleef nog lange tijd, dat dende rende geluid, was elke keer weer schrikken. Zo maakte ook na de oorlog de dingen nog indruk op de gebeurte nissen van de achterliggende jaren. Bij een bezoek aan Alie Hoogeboom-de Wit kwam het schrift met aantekeningen van broer Jan ter sprake, waaruit blijkt hoe moeilijk de omstandigheden konden zijn. Een paar anekdotes: Op een keer, ik was toen een jaar of 14 was dokter van Hesteren gevraagd te komen. Omdat het pad erg nat was van de regen, had ik het paard voor de trog (waar anders de melk mee naar de weg werd gebracht) gespannen om de dokter, die zijn auto op de Provinciale weg had laten staan, op te halen. Van de weg naar de boerderij was nog wel 1 kilometer lopen! Ik had een melkbus in de trog gezet, zodat de dokter kon zitten op de weg naar huis. Dokter was wel in voor zo'n wijze van vervoer! en ging op de bus zitten. Dat ging goed tot de slee kantelde en dokter er af kieperde en in de modder terecht kwam! Gelukkig had hij zich niet bezeerd, maar wel hele smerige kleren! Maar het huisbezoek ging gewoon door, dokter kon zich er niet kwaad om maken, hij vond het voorval zelfs nogal komisch en kon er nog hartelijk om lachen!!!! Ook was er op een keer een bevalling aanstaande! Buurman ging op pad om de verloskundige juffrouw Nannes op te halen. Het was héél erg mistig, maar toen hij uiteindelijk bij haar huis aan kwam, vertelde haar broer dat ze er niet was, vanwege een andere bevalling! Nadat er iemand met een auto was gevonden (er waren maar enkelen die een auto hadden in die tijd) werd zuster Schaap uit Bergen opgehaald. Na een moeilijke tocht door de mist met de auto én de laatste 1,5 km stevig gearmd lopend door het land, kwamen ze tóch nog op tijd om de nieuwe wereldburger te verwelkomen! Maar toen juffrouw Nannes bij thuiskomst vernam over de a.s. bevalling in de Diepsmeer, ging ze meteen op weg om de moeder bij te staan. Het eerste gedeelte van haar reis ging goed, maar in het stuk, tussen de akkers door, raakte ze verdwaald en heeft ze een tijd rondgelopen zonder te weten waar ze was! Toen het licht werd ont dekte ze dat ze op dezelfde plek stond waar ze begonnen was! Wat een toestand zal het geweest zijn dat kunnen wij ons in deze tijd niet meer voorstellen! De ruilverkaveling die in de jaren 1968 tot 1974 plaats vond heeft vele veranderingen teweeg gebracht. Nieuwe landbouwwegen, overal gas, elektriciteit, waterleiding en telefoon. In 1991 is bij de herindeling het grootste gedeelte van de Diepsmeer bij de gemeente Harenkarspel gekomen. De naam Diepsmeer is nog terug te vinden bij het viaduct, waar nog steeds drie boerderijen staan. Haienkarsoe! Zicht op Haringcarspel Na de ruilverkaveling. 1925 1955 2005 Divpsnn mei 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 16