Zicht op Haringcarspel te varen met de 'schoolschuit'! De schuit was voorzien van een houten opbouw en er kon een 'kap' opgezet worden om bescherming te bieden tegen het weer. Zo gingen ze ook gezamenlijk naar de kerk. Tot omstreeks 1870 was het nog wel mogelijk om met behulp van ladders over de sloten, lopend naar Oudkarspel te gaan, maar een van de landeigenaren maakte van zijn grasland bouwland en wilde niet dat daar iemand overheen liep. Dat was vooral een pro bleem als in de winter het ijs nog niet sterk genoeg was om er op te lopen en te dik om door te varen. Vooral Door eenige particulieren in de gemeente OUDKARSPEL worden pogingen aangewend, om tusschen deze ge meente en een barer buitenwijken, genaamd „de Diepsmeer" welke niet dan over het water is te bereiken een motordienst te openen. Wanneer deze dienst tot stand komt, znlleu de schoolkinderen nit genoemde wijk hiervan gebrnik maken, teneinde de school in de gemeente te bezoeken. Tot das ver ge schiedde het vervoer dier kinderen per schuit, waarin bij guur weder echter een slecht onderkomen was te vinden, zoodat de klei nen vaak aan koude enz. blootstonden. De gemeente Oudkarspel heeft aan deze onderneming reeds een subsidie van f 160.— toegezegd. 18 september 1902 bij ziekte of met een a.s. bevalling was dat heel moeilijk. De bewoners deden veel dingen met en voor elkaar. Het was dan ook de gewoonte, dat bij ziekte of als een nieuwe wereldburger zich aankondigde, de buren met de schuit eropuit trokken om de dokter of vroedvrouw op te halen. Ook als er een bruiloft was werd dat met alle buren gevierd. Met Sint Maarten kwamen alle kinderen bij elkaar en gingen dan gezamenlijk langs de huizen om al zingend beloond te worden! Het zal voor de nering doende in de dorpen een hele onderneming zijn geweest, maar toch werden de bood schappen aan huis bezorgd. De kruidenier kwam dan met de schuit langs de huizen en nam dan ook wel andere waren mee. Soms was de 'schoolvaarder' ook de postbode of bode, of werd er brood gebracht door een zwager van de bakker, die in de buurt van de 'De Meer' zijn koeien moest melken. De meeste bewoners vonden het prachtig als er iemand langs kwam met zijn spullen en werd er gauw een uurtje gezellig gekletst. Het gebeurde dan ook wel dat b.v. de kruidenier en zijn vrouw tot de bruiloftsgasten hoorden! Over saamhorig heid gesproken! Feest was het begin van de vorige eeuw als Japie Jumbo met zijn schuit vol galanterieën langs kwam. Dan kwamen de vrouwen naar de schuit om b.v. kop en schotels, wandborden en andere snuisterijen te bewonderen of te kopen. Toen in 1934 de Provinciale weg van Noord Scharwoude naar Koedijk was aangelegd, was dat vooral voor de 'Oostkanters' een hele verbetering. Er werd elektriciteit en waterleiding aangelegd, wat een vooruitgang! en niet te vergeten, de komst van de motorschuit! De 'Oostkanters' woonden redelijk dicht bij deze weg. Voor de mensen aan de noordwestkant was het soms toch nog moeilijk. Zij moesten nog wel 1 tot 1,5 km. fietsen of lopen over onverharde paden, soms zelfs een karrespoor tussen het bouwland door, om bij de weg te komen. Het was dan een hele toer om zonder uit te glijden en met schone kleren de weg te bereiken. Opa zijn 80-ste verjaardag op 18 maart 1942. Oma Klaas 50 jaar en Anie van ome Klaas 20 jaar. Achterste rij v.l.n.r.: A. Brammer-v.d. Gragt, Miesjes Brammer- Dekker, Jo, Marie, Annie, Nico en Trien Brammer Op de middel ste rij Alie, Annie, Anna en Trien Brammer. Op de voorste rij Greet, Nico, Alie, Jan, Piet, Jan Brammer Sr., Jan Brammer Jr, Piet en Klaas Brammer Deze familie heeft nooit in de Diepsmeer gewoond. Aan het eind van de tweede wereldoorlog is de Diepsmeer weer onder water komen te staan. Omdat de bezetters bang waren dat er een geallieerde aanval vanuit zee zou kunnen komen, mocht er in de herfst van 1944 niet meer worden gemalen. Daar er die herfst nogal veel regen viel, begonnen de sloten in het Ambacht snel vol te lopen. De schoolschuit mei 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 15