Diepsmeer Door Willy Kok Door Willy Kok De Diepsmeer, voorheen een van de grensgebieden van Harenkarspel, waar de familie Brammer als een van de laatste 'oud' bewoners woonden. Toen ik vorig jaar een bezoek wilde brengen aan Jan Brammer, was hij helaas net overleden en zijn zus Annie was inmiddels van de Diepsmeer verhuisd naar Huize Buitenzorg in Langedijk. Maar via via hebben we met haar zus Agnes en oud buurmeisje Selma Sieuwertsen een bezoek aan Annie gebracht en zijn er toch wat herinneringen besproken (in maart 2017 is helaas Annie ook overleden). Daarna een bezoek gebracht aan mevr. Alie Hoogeboom - de Wit, ook oud bewoonster, want volgens Agnes wist die ook nog wel het een en ander. En dat klopte, mede door aantekeningen van haar in 2007 overleden broer Jan de Wit. De Diepsmeer was voor 1594 nog een grote waterplas. Jonkvrouw Sabine, gravin van Egmond kreeg in 1593 machtiging tot bedijking. Mede onder invloed van Johan van Olde Barneveld is de bedijking in de jaren 1594 - 1595 tot stand gekomen. In de loop van de jaren werden er huizen gebouwd, meestal boerderijen. Op oude kaarten lijkt het erop dat er vóór 1594 al bebou wing was in de noord - westhoek. Om naar de omlig gende dorpen te komen ging men per schuit. De bewoners van de 'oostkant' waren dichter bij Oudkarspel, dit was ook de gemeente waartoe de Diepsmeer toen behoorde. De mensen die aan de 'noordwestkant' woonden gingen veelal naar Warmenhuizen voor bood schappen, kerkbezoek en dergelijke. De ouders van Annie Brammer zijn in 1927 getrouwd en zijn toen in de Diepsmeer gaan wonen in de boerderij die in 1840 gebouwd was. Het gezin kreeg acht kinderen, waarvan Annie de op één na oudste was en in 1929 het levenslicht zag. Al heel jong ging ze werken als hulp in de huishouding, maar toen haar moeder ziek werd moest Annie thuis komen om voor het gezin te zorgen en ze is nooit meer weg gegaan. Met drie broers heeft Annie jaren in de Diepsmeer gewoond en gezorgd. Broer Jan woonde het langste op de boerderij, tot zijn overlijden vorig jaar op 81-jarige leeftijd. Er was altijd wel werk. Alles moest met de hand gedaan, Annie heeft veel genaaid, van iets ouds moest als het even kon weer iets 'nieuws' worden gemaakt. Weggooien was er niet bij en de kleding ging van het ene kind naar het andere. In de zomer moest er ook op het land geholpen worden en werd er hooi gestampt en gekeerd. Het hele gezin was aan de gang. Mooie herinneringen zijn de winters waar er geschaatst kon worden, dan was er even tijd voor ont spanning en lieten ze voor wat uurtjes de boel de boel. Vóór de aanleg van de Provinciale weg moesten de kinderen naar Oudkarspel naar school en liepen dan van de westkant naar de oostkant om met elkaar mee Zicht op Haringcarspel Familie Brammer, achter van links naar rechts: Trien, Alie, Annie. Voor van links naar rechts: Jan, Piet, Vader, Nico, Moeder en Greet. Agnes was nog niet geboren. Greet aangenomen 1e communie: Op de achterste rij: Nico Brammer, Miesje Brammer-Dekker, Annie Brammer, Alie Brammer-v.d. Gragtt, Gré Stuit-v.d. Gragt, Trien Brammer, Alie Brammer, Piet Brammer, Jan Brammer. Op de voorste rij: Agnes en Greet Brammer. mei 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 14