N242: de nieuwe weg Rioolzuiveringsinstallatie Schagerweg De grens gaat verder over de N242. Begin jaren dertig van de vorige eeuw werd het provinciaal wegenplan aangenomen. Een van de wegen die toen werd aangelegd was de N242 vanaf het Noordhollands kanaal richting Noord Scharwoude. Er was in die crisistijd veel werkeloosheid. Daarom besloot men de weg zoveel mogelijk met de hand aan te laten leggen, zodat de arbeiders zo lang mogelijk werk hadden. Ook al lig die weg er al ruim tachtig jaar, ouderen noemen 'm nog steeds 'de nieuwe weg'. Vanaf de N242 zien we de riool zuiveringsinstallatie. Waarbij de vraag opkomt hoe dat vroeger was. Tot de verkaveling liep alles vanuit het riool gewoon in de sloten als er al een riool was Werden die daar smerig van? Onder de huizen en in doodlopende slootjes tussen de huizen was het wel wat vuil, maar door het grote oppervlak aan water was het zuiverend vermogen groot. Tot 1945 leefde men sober, waardoor de sloten redelijk schoon bleven. Begin jaren vijftig kwam daar verandering in. Men gebruikte agressievere zepen en meer kunstmest gaf door uitspoeling van humus ook vuil. Bij de huizen werd niet meer gebaggerd. De grootste boosdoeners waren olie en benzine, die door het gebruik van motorschuiten in het water terechtkwamen. Dit was fataal voor de waterzuiverende insecten in de sloten. Wanneer wij vroeger met vader mee gingen te melken waren we bij het land de hele melkerstijd bezig met schepnetjes om allerlei torretjes te verzamelen, die toen nog in grote mate aanwezig waren. Door de olie- en benzinefilm op het water vermin derde de spanning van het oppervlak, met als gevolg dat de schrijvertjes er doorzakten en verdronken. Alleen bij heel schoon water zie je ze nog wel eens. In de laatste jaren voor de verkaveling waren de sloten sterk vervuild, en was er een overmatige groei van flab. Nu lopen er lange buizen met ons afvalwater naar Huiskebuurt. En dan te bedenken dat bij een eenvou dig huisje vroeger de langste pijpen die van de goten naar de regenwaterbak waren! Het huisje op slootkant had helemaal geen buis nodig en de afwas werd in een teiltje op de vatenbank gedaan. Wat wel al voor de verkaveling in gebruik was, waren septic tanken, die het afvalwater heel goed zuiverden. We gaan weer verder en arriveren bij de kruising met de S3, ook wel de Schagerweg genoemd. Op de landkaart zien we een heel stuk donker gekleurd, dit was gemeente Langedijk. Je ziet de grens in aller lei bochten lopen. Die grens liep toen door de sloten, maar dat was na de verkaveling niet meer te handha ven. Ik zie het al voor me; een landmeter zet de grens uit op de nieuwe kavels en dan zou de grappige situ atie zich kunnen voordoen dat je de ene koolplant in Harenkarspel plant en volgende in Langedijk. Op de kruising volgen we de grens langs de S3. In de hoek bij de kruising zien we nog een paar stolpen van de bewoners van de Diepsmeer. Hoe het was om hier te wonen leest u in het volgende gespreksverslag van Willy Kok. Auqurel door Rinus Jonker. mei 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 13