Het vervoer ging vroeger voornamelijk over water. Het Noordhollands kanaal is gegraven waar de Koedijker vaart liep, en die werd al benut voor allerlei vervoer zoals de trekschuit. Al snel na de aanleg van het Noordhollands kanaal begon het stoomtijdperk. Voor het personenvervoer kwam toen de pakketboot (passagiersschip). Heel bekend was het Alkmaars pak ket, dat een geregelde dienst op Amsterdam had. De sluis Om uit Warmenhuizen op het Noord-Hollands kanaal te komen moesten schuiten door de sluis. Tuinders maakten daar alleen gebruik van als ze hun verkochte kool of aardappels moesten overladen in een aak die in het kanaal lag. Verder werd de sluis gebruikt door beurtschippers of schippers die allerlei vracht vervoerden, zoals Schrijver, Paarlberg en schipper Tijm. Wat ook veel door de sluis werd aangevoerd waren bouwmaterialen voor de plaatselijke aannemers. Kermisexploitanten maakte eveneens gebruik van de sluis omdat die vroeger per schuit van kermis naar kermis trokken. En niet te vergeten de waterschuit. Warmenhuizen kreeg rond 1921 waterleiding, maar voor die tijd, als in de zomer de regenbakken droog waren, voer men met een schuit met twee grote tonnen om water te halen naar Schoorldam, men ging door de sluis naar het waterhuisje dat aan de Damweg stond. De foto met sluiswachter Piet de Heer moet in de laatste dagen van sluis gemaakt zijn. Hij opent de sluis voor een tuinder die met zijn gezin op 't punt staat 'n pleziertochtje op het kanaal te maken. Zelfs tuinders uit Langedijk gingen in de tijd dat iedere tuinder een motorschuit had via sluis, Noord Hollands kanaal en Hargervaart een dagje naar strand en duinen. Toen de Hempolder bij de gemeente Warmenhuizen kwam was dat ook een beetje een ruil. Schoorl kreeg daarvoor een deel land aan de overkant van het kanaal, dat oorspronkelijk bij Warmenhuizen hoorde. Het stuk sloot op de foto is het laatste deel van de Damsloot, de vaarweg van Warmenhuizen naar Schoorldam, die bevaarbaar was voor motorschuiten van 45 ton. Annicfiprwits pitzlofb«o4«n, Schood dam Wiimanhttlitn In het midden van deze foto is een waterschuit zichtbaar Sluiswachter Piet de Heer opent de sluis. De Damsloot. mei 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 10