AFBRAAK- Houtwaren, slaags raakten. Broersen werd ongemakkelijk afgeran seld en mishandeld op ergelijke wijze, terwijl Leek er wel vlak bij was, doch niets deed en ook heeft gewei gerd om als getuige dienst te doen. De rijksveldwach ter Van der Meijden en de gemeente-veldwachter Homan, beiden van Dirkshorn, hadden echter ook juist de herberg verlaten en hoorden het misbaar, waarvan de 'veldslag' vergezeld ging. Zij snelden toe en moesten Pater, onwillig als hij was, door het gebruik van de sabel dwingen, zijn slachtoffer met rust te laten en op te marcheeren. Onze Gerrit verklaarde voor de Rechter, dat hij heel erg door de politie was mishandeld, daar ze hem voortdurend met de sabels kastijdden, zoodat het bloed nog in zijne onderkleeren zat, wat hij, door zich te ontkleeden, wilde aantonen. Doch Gert werd door de President van de rechtbank verzocht, zijn jas maar weer aan te doen. Zekere Arie Bas moest nog als getuige a décharge optreden, doch was zóó dronken geweest, zei Homan, dat hij stellig niets zou kunnen verklaren. De politiemannen ontkenden Gert Pater te hebben mishandeld door sabelslagen. Gert had er alleen maar een paar gehad voor zijn onwilligheid, en kwam er vanaf met 10 gulden boete of 10 dagen hechtenis. Het café werd bekend bij de rondreizende handelaren, maar ook door zijn opstootjes. We nemen er een paar: Rechtbank Alkmaar jaar 1915, Cornells Mienis, grondwerker te Alkmaar, op 20 april niet verschenen ter zitting, had op den 8sten maart jl. bij een rondreis door Harenkarspel geweldigen dorst gekregen. Hij was van West naar Oost en van Oost naar West geweest en tenslotte stak hij bij Dirk Out in 't café te Blokhuizen eens op. Of zoo'n verfrisschen- den dronk ook smaakte! Jammer, dat de klant zoo weinig dankbaar was voor 't lesschen van zijn mate- loozen dorst, dat hij niet eens betalen wilde. Dat vond de kastelein zoo in-grof dat hij den ongemanierden bezoeker buiten de deur hoepelde. Zulks was Cornells volstrekt niet naar den zin en hij toonde zijn onvol daanheid op onmiskenbare wijze, door eenige glasrui ten van het in de schilderachtige omgeving gelegen café in te beuken. Nadat de kastelein en zijn dochter Aafje als getuigen gehoord waren, werd tegen Mienis 14 dagen gevange nisstraf geëischt. Op dezelfde 8 maart was het café eerder bezocht door ene Kees van der Kooij, een scharenslijper uit Hoorn, die ook aldaar verzeilde om in café Out een hartige teug te nemen.Vriend van der Kooij had ook al géén zin om van het beetje centen, dat hij bij elkaar geslepen had, nog zijn borrel te beta len. Dat hij kwam moest den hospes genoeg zijn. Maar Out wist ook hem de deur uit te werken en daar stond dan de Hoornsche burger, alles behalve goed gemutst. Zóó ontstemd waren de snaren van Kees helder en ontvankelijk gemoed, dat hij zoowat de halve herberg- deur in elkaar trapte, terwijl de glasscherven wijd in 't ronde stoven. Out heeft namelijk nog een paar lange smalle glasruiten in zijn toegangsdeur en die konden de vernielende hand (of voet) van de scharenslijper bij lange na niet weerstaan. De Officier knapte Kees op met een eisch tot 14 dagen gevangenisstraf. Dirk Out en zijn vrouw Leentje hebben maar liefst 36 jaar het café uitgebaat. In 1932 kwam daar een eind aan, en moest het café wijken voor de nieuwe provincialeweg N241, waarna afbraak volgde. Met de afbraak van het café werd deze geschiedenis en raakte vergeten. Onbekend voor de bewoners die tegen woordig in de omgeving wonen. Toch waren er - tot tientallen jaren terug nog mensen van het bestaan op de hoogte, zoals wijlen bakker Henk Kistemaker van Valkkoog. In 1980 kwam ik hem nabij de voormalige plek van het café tegen. Hij was daar met een metaaldetec tor aan het zoeken en vertelde mij dat er een café had gestaan. Dit resulteerde in het vinden van wat oud koninkrijks-geld. Woensdag 20 Juli 1932, BLOKHUIZEN, Een groote party 6 Zicht op Haringcarspel Links op de foto Leentje Bakker, daarnaast Dirk Out. Geheel rechts dochter Aafje Out. 2e van rechts Anna Overtoom (dochter van Leentje Bakker uit een eerder huwelijk met Johannes Overtoom). Notirli A. RUITER te Gryote- broek, zal op de» voormiddag» 10 uur (n.O, op het terrein van den heer D. OUT ie gemeente Harenkarspel, om contant geld, publiek verkoopen: bestaande uit: ramen, deuren, vloer- en zolderdelen. ribben, bat tings, liggers, schothout, zolderbal ken, latten en schroten, vierkant- balken. 1 «tel doschdeuren. juffers, toonbanken, trappen, brandhout, pl.m. 1700 dakpannen straatstoe- nen. opgebonden riet, enz. mei 2014

Zicht op Haringcarspel | 2014 | | pagina 8