Herberg het Bonte Paard Blokhuizen, Ahr. SlooSy Door J. van Lunsen. Buurtschap Blokhuizen was in de 19e eeuw nog een plaats met een tiental woningen. Gelegen aan de oostrand van de Schagerwaard, werd het gehucht in tweeën doorsneden middels de Zijdewind welke als rijweg en gemeentegrens fungeerde. De huizen ten westen van de Zijdewind (nu Provincialeweg) behoorden tot de Gemeente Harenkarspel. In 1854 werd te Blokhuizen, op de scheiding van de Schagerwaardse Middenweg en Zijdewind, een herberg annex kruidenierswinkel gebouwd met naam "Het Bonte Paard". Jacob Noordstrand, afkomstig uit Veenhuizen (bij Heerhugowaard), werd na zijn huwelijk met Antje Jongkind de eerste kastelein aldaar. Na het overlijden van Antje Jongkind (1857), bestierde Jacob Noordstrand de herberg met zijn 2e vrouw Cornelia Hof tot het jaar 1877. In 1877 komt de zaak in handen van Klaas Wortel, geboren aan het Blokhuizerlaan- tje-Zijdewind. Klaas Wortel is tot aan zijn over lijden kastelein waarna 't bonte paard via Notaris Daamen te Obdam, in het jaar 1888 in handen komt van Cornelis Dekker. Cornelis was geboren te Warmenhuizen 27 mei 1858 en gehuwd met Neeltje Schilder uit de Zijpe. Zij overleed in 1888 waarna Cornelis met zijn 2e vrouw Antje Zut, de herberg betrok. Een faillissement zorgde echter voor een nieuwe eigenaar in het jaar 1895. Dirk Out (geboren 1865 Zwaag, huwe lijk 1896 met Leentje Bakker) neemt de zaak over en verandert de naam in "herberg- café 't bruine paard". Verharding van het wegdek, vrachtver voer over de weg i.p.v. het water, de Schagermarkt en de doorgaande route Schagen - Niedorp en verder, zorgde ervoor dat het café aardig werd bezocht. Tevens was ook te Blokhuizen een kermis gekomen. Eén zondag in juli vond dit plaats, met de nodige drank en bijkomstigheden. We nemen het jaar 1905, de krant; Gerrit Pater, wonende niet ver van Zijdewind in de Gemeente Oude Niedorp, is landbouwer van beroep en hoewel reeds 39 jaren oud, leidde hij nog steeds een ongezellig kluizenaarsleven. Hoewel hij dus weinig voor de schoone sekse gevoelt, is hij ook met sommige heeren soms deerlijk gebrouilleerd; meer malen is Gerrit al met Justitie in aanraking geweest, welke kennismaking hij, feitelijk door zijn eigen schuld, thans moest vernieuwen. Het was den 2den juli j.l kermis te Blokhuizen en 't ging er lustig toe. De violen gaven al 't geluid dat ze in zich hadden, om maar boven het gejoel in de dans-, annex biljart-, praat-, rook en drinkzaal van den kastelein Dirk Out uit te klinken, en de dames en heeren dansten en ver maakten zich dat 't een aard had. Daar verschijnt Pater, ('t is inmiddels al lang niet vroeg meer) en roep tot zekeren Piet Broersen uit de Schagerwaard eenige onbeschofte beleedigingen toe. De beleedigde vroeg wel naar opheldering, doch kreeg die niet en moest ook met zijn meisje op weg, dus hij vertrok. Toen Piet echter 's nachts te ruim half vier terugkwam was zijn vriend Gerrit, die zelf erkende knapjes dronken te zijn geweest nog in Out's lokaal, in gezelschap van Jan Leek en zekeren Borst. Graag wilde de kastelein het drietal zien vertrekken waartoe ze zoo dringend, ook door de politie, werden aangezocht dat alle drie opstapten en de thuisreis aan vaardden. Pater zag Broersen huiswaarts stappen en riep hem toe te wachten, wat de aangesprokene deed, waarbij Pater opnieuw Broersen beleedigde met zijn dronkemanspraatjes, waardoor de heeren spoedig Abr. SLÖOS, Publiek Verkoopen: Vrijdag 4 October 1895, publiek verkoopen: mei 2014 5 Zicht op Haringcarspel Notaris te Winkel, zal op Woensdag den 19den December 1877. des voor-middags 11 uur, in na te melden Herberg Een florissante Herberg, genaamdHet bonte Paard, met in- en doorrijstat, Krui denierswinkel, Pakhuis, Boet en Erf, bene vens een perceel Weiland, staande en ge legen aan de Blokhuizen in de gemeente Haringcarspel, Kadaster. Sectie C, Nos. 457 en 182, te zamen groot 37fAren, 30 Cen tiaren. i Inmiddels UIT JjE HAND TE KOOP,en te bevragen bij den eigenaar JACOBNOOBD- STRAND, aan de blokhuizen bovengenoemd, alsmede ten Kantore'yan voornoemden No-. taris.(5793) Notaris to WINKEL, zal op des middags 12 onr, in na te melden perceel Een HERBERG, met DOO Be RIJSTAvL, SCHUUR, ea MOES TUIN, staande en gelegen aan de gemeente Ilarenbarspel, te es- men groot 37.30 sren. Behoorende tot den faillieten boedel rsn Cornelis Dekker aldaar.

Zicht op Haringcarspel | 2014 | | pagina 7