Van de redactie Fietstocht Haren karspel Van Oostsanen in de Oude Ursulakerk In de vorige Zicht vroegen of iemand wist waar het getoonde embleem op gedragen zou kunnen zijn. Dat leverde een reactie op van oud-brand weerman Adriaan Klaver uit Dirkshorn: "In het kledingstuk herken ik het embleem van een officierspet van een brandweercom mandant uit de oorspronkelijke gemeente Harenkarspel. Het wapenembleem is voorzien van een lauwerkrans en werd gedragen op de officierspet van een commandant of ondercommandant, in de rang van brandmeester of hoger. Achter dit embleem en deze pet schuilt vaak een lang durige loopbaan. Een vrijwilliger, die met veel toewij ding zijn tijd (heeft) besteed aan oefenen, opleiden en zich inzetten bij brand en hulpverlening. Een bijzondere positie waarbij men vierentwintig uur belangeloos beschikbaar is voor de gemeenschap. Een dankbare job waarbij veel ervaring wordt opgedaan, ook al zijn ze niet altijd even leuk. Een vrijwilligersbaan die pas de laatste decennia een professionele ondersteuning heeft gekre gen. Hoe de brandweer binnen onze gemeente groeide zal ik proberen te beschrijven." In een van de komende Zichten zullen we dit artikel publiceren. Al enige jaren organiseert de Historische Vereniging Harenkarspel in ons gebied een 20 km lange fietstocht met gids het is een leuke manier om op de fiets het landschap en iets van de historie van de sinds kort voor malige gemeente Harenkarspel te ontdekken. De tocht duurt ongeveer drie uur (inclusief tussenstops), de grootte van de groep is minimaal 8 en maximaal 15 personen. Dus leuk voor een familiedag of als u vrien den of kennissen met ons gebied wil laten kennismaken. De datum in overleg bij de aanmelding. Ook op de tandem bent u welkom. Elke eerste zondag van de maanden juni, juli en augustus bieden we voor individuele belangstellenden de moge lijk om de tocht te fietsen, echter wel bij voldoende aanmeldingen. Aanmelden en informatie bij de kassa van het Van Blanckendaell Park, telnr. 0226-332940 of Rinus Jonker, telnr. 0226-391941 Het Stedelijk Museum te Alkmaar en het Amsterdam Museum organiseren een grote overzichtstentoonstelling rondom de 16-e eeuwse kunstschilder Jacob Cornelisz. van Oostsanen (1470-1533). Vijf eeuwen na zijn glorierijke werkzaamheden keren tientallen kunstwer ken uit gerenommeerde musea van over de hele wereld terug naar Nederland. Samen laten ze zien hoe Oostsanen met ongekende hoge kwaliteit en oog voor details de basis legden voor de latere bloei van de Hollandse schilderkunst, hij was in zijn tijd een gevierd kunstenaar in de schilderkunst. Oostsanen wordt genoemd als de eerste Hollandse meester, en zijn werk is te zien in Alkmaar en Amsterdam tot en met 29 juni 2014. Begin 1500 maakte men de oude Ursulakerk in Warmenhuizen groter in laatgotische stijl met een choor (koorgedeelte in de kerk) dat nog steeds in de huidige vorm aanwezig is. In 1525 is kunstschilder Jacob Cornelisz. van Oostsanen begonnen om in het choor op het houten gewelf een voorstelling te maken van het Laatste Oordeel. In 1881-1892 zijn de gewelfschilderingen verwijderd en vervoerd naar het Rijksmuseum te Amsterdam, waar ze in een kelder ter beschikking stonden voor studenten die kunstgeschiedenis studeerden. Na jarenlang daar in depot gestaan te hebben is in 2009, nadat alles gerestau reerd is, weer terug geplaatst in de oude Ursulakerk. Sam Schipper. 2 2014 Zicht op Haringcarspel mei

Zicht op Haringcarspel | 2014 | | pagina 4