Da's zeker de nuwe Kabbelaan Door Piet Hoogenboom In 1957 werd ik op benoemd tot kapelaan inTuitjenhorn. Het was mijn eerste benoeming en die periode blijft je het beste bij. Ik vertel u mijn allereerste ervaring. In Haarlem opgegroeid ging ik van de stad naar het platteland. Om kennis te maken met de pastoor reisde ik af naarTuitjenhorn. Eerst met de trein naar Alkmaar en de verdere reis met de bus. Ik droeg nog een zwart pak met de witte ronde boord. De medereizigers keken voorzichtig nieuwsgierig. "Da's zeker die nuwe kabbelaan", hoorde ik fluisteren. Dat was de eerste ontdekking: geen 'kapelaan' maar 'kabbelaan'. In Koedijk stopte de bus. De chauffeur vroeg aan de passagiers of ze haast hadden. Niemand had haast. "Dan ga ik even een koppie doen" zei de man. "Smakelijke koffie, Willem", klonk het door de bus. Toen we na een tijdje weer gingen rijden, merkte ik dat hij zijn passagiers allemaal kende. Hij stopte niet bij bushaltes, hij zette iedereen voor de eigen deur af. Tegen mij zei hij:"u bent zeker de nieuwe kabbelaan? Dan moet u er hier uit". Ik vond het een zalige erva ring. De afstand tussen Haarlem en Tuitjenhorn is ongeveer 45 kilometer. Het was een wereld van ver schil. Ik dacht: als de mensen hier zo ontspannen met de tijd en met elkaar omgaan, ga ik een mooie tijd tegemoet. Het werden ook twee mooie jaren. Het grote vergissen kon beginnen. Op huisbezoek zei een vrouw: "Mijn man is weg". Mijn wedervraag: "Waar is hij naartoe?". De man was dood. Bij een ander bezoek: "Mijn man is het land uit". "Naar welk land?". Hij liep achter het huis. Gauw naar mees ter Rokebrand om te vragen wat er nog meer mis kon gaan. Nu ik toch bezig ben, vertel ik nog een paar verhaal tjes. In 1957 was er voor de jongemannen genoeg jeugdwerk in de NKJB. en de sport. Voor de meisjes rond de 17 was er weinig georganiseerd. Een collega vertelde dit probleem op de preekstoel. Hij zei: "Voor de jongens is er 's avonds genoeg te doen, maar wat doen we 's avonds met de meisjes?" Hij kreeg onmid dellijk antwoord. Luid gelach van de jongens; zij wis ten er wel raad op! Naar de dominee Bij de parochie Tuitjenhorn, hoorde ook Kalverdijk, Dirkshorn, de Stroet, het Rijpje en Eenigenburg. Tuitjenhorn en Kalverdijk waren bijna helemaal katholiek, Dirkshorn grotendeels hervormd en de Stroet gereformeerd. Er waren officieel geen contac ten tussen de verschillende kerken. Pastoor Meijnders Zicht op Haringcarspel Of het deze bus geweest is, is natuurlijk niet zeggen, wel dat dit type bus vanaf 1955 in gebruik was. Lijn Vging naar Tuitjenhorn en ook naar Schagen. In de pastorie. In het midden pastoor Meijnders met rechts Guurtje Blankendaal en links Wil Bielen, ook bekend als 'Willie van pastoor'. mei 2014

Zicht op Haringcarspel | 2014 | | pagina 23