dagen moeten als bindmiddel hebben gewerkt voor de r-k politieke en sociaal-culturele emancipatie in NH. In 1921 wordt hij door de Commissaris van de Koningin gevraagd te solliciteren naar de plots vacante functie van burgemeester van Warmenhuizen, en daarop benoemd door de Koningin als eerste burge meester van beide gemeenten. De Commissaris van de Koningin slaat zodoende twee vliegen in een klap: een akelig geval van overspannenheid bij zijn voorganger (J.T.M. van der Eyden, een buitenstaander) wordt opgelost, terwijl de nieuwe kandidaat, met grote ken nis en een 'insider', eindelijk voorzien kan worden van een met zijn functie overeenstemmende wedde. Nadien blijft deze combinatie altijd bestaan, wel met burgemeesters 'van buiten'. Ambtshalve wordt hij 'Commissaris van de Noorderstoomtrammaatschappij', en krijgt direct te maken met de concurrentie van nieuwe vrije bus maatschappijen. Ook is hij voorzitter van de Warmenhuizense Gasfabriek. Hij benoemt werkne mers, heeft overleg met de directeur en vakbond(en) enz. over de arbeidsvoorwaarden/-omstandigheden (bv. de soms slechte gezondheidstoestand t.g.v. vieze werk, de gemeentearts Gijs van Hesteren (1889-1973) moet zieke werknemers keuren). Een goede gasvoor- ziening eist een goede kwaliteit (buitenlandse) cokes enz. Omdat hij zich diepgaand bemoeit met de provinciale waterstaat, een bestuurder met ervaring is en uit het katholieke nest komt, is hij een uitstekende kandidaat om in de Provinciale Staten te komen. Hij is lid vanaf 1915 tot 1928 en maakt kennis met de provinciale en deels landelijke bestuurlijke elite. Ook wordt hij benoemd in de provinciale commissie van toezicht op de 'Provinciale ziekenhuizen Bakkum en Medemblik', aldus Trien Molenaar: namens de provincie dient deze commissie de openbare provinci aal geregelde krankzinnigen-voorziening te begelei den. Hij reist hiertoe geregeld naar Medemblik, waar in een oude marine-kazerne de krankzinnigen verpleegd worden, en tevens naar het nieuwe, in de gezonde duinomgeving gelegen complex te Bakkum, waar men in die periode met arbeidsthe- rapie experimenteert. Burger komt dan met de taxi, de patiënten weten het tijdstip, want hij deelt aan hen sigaren uit! Feitelijk zal Burger als buitenstaander met erva ringskennis zich gevoegd hebben naar de directies van beide instellingen, terwijl de commissie beslist gelet zal hebben op de hoge verpleegkosten voor de provincie. Burger had als burgemeester te maken met gemeentelijke zwakzinnige en krank zinnige patiënten: men trachtte dezen eerst thuis verpleging en -verzorging aan te bieden (met o.a. door de gemeente betaalde oppassers). Maar wan neer de toestand van de patiënt voor de omgeving onhoudbaar werd, kon deze al dan niet gedwongen overgeplaatst worden naar de desbetreffende open bare instellingen, dan wel naar bijzondere ver pleegtehuizen. Katholieke patiënten belandden dan soms heel ver weg in het katholieke zuiden van het land. De kosten werden eerst verhaald door de gemeente op hun familie, maar als deze te arm waren, diende de gemeente - nolens volens - bij te springen, wat de gemeente ertoe bracht armlastige patiënten naar instellingen met gratis behandeling te doen zenden. Tot slot Jan Burger was de laatste burgemeester die vanuit de gemeenteraad kwam en benoemd werd: na hem komen alle burgemeesters niet uit Harenkarspel. Ook is hij de laatste die uit de boerenstand afkomstig was: daarna zien we burgemeesters met ambtelijke ervaring en/of uit landelijke maatschappelijke organisaties. Hij heeft zich krachtig ingezet voor de gemeente: m.n. tijdens de Eerste Wereldoorlog. Zijn benoeming in Zicht op Haringcarspel Voor gemeentehuis in Warmenhuizen, genomen ter gelegenheid van de installatie van Jan Burger als burgemeester van Warmenhuizen. Voorste rij: v.l.n.r. Jac Swan Hz, vader van Jan Burger, Mevr. J. Burger, Jan Burger, H. Rijs en J. de Groot. Middelste rij: Pronk, K. Molenaar, Cees Nannes, onbekend, W Gutker Jbz, secretaris Dam, directeur gasfabriek, een ambtenaar, Cornelia Burger. Achterste rij: Jan Kraakman, P. Slot, onbekend, G. Rijpsma, onbekend, Th. Reinders, onbekend en onbekend. mei 2014

Zicht op Haringcarspel | 2014 | | pagina 19