Incidenteel heeft de burgemeester te maken met burenruzies en zedenzaken. Er zijn geen gegevens aanwezig zijn met betrekking tot (aangestoken) bran den in de gemeente. De twee brandspuiten bestaan uit wagen met paardenbespanning, bedient door de vrij willige brandweer (de spuitgasten die een kleine ver goeding per geleverde dienst ontvangen). De gemeente beheert de opslagruimtes in Kerkbuurt en Dirkshorn. De burgemeester is zoveel mogelijk aan wezig bij de brandbestrijding. Hij instrueert zijn tweede vrouw nimmer de voordeur open te doen, dan nadat zij zich ervan gewist heeft, wie zij open gaat doen (het spieluikje). Vanaf vermoedelijk 1923 heeft de burgemeester een huistelefoon, gasverlichting, en een huisradio, terwijl hij zeker de regionale kranten las. Overige functies: 1909-1928 Een plattelandsburgemeester beperkte zich in deze periode niet tot louter zijn hoofdfunctie(s). In een oude bestuurstraditie nam Jan Burger zitting in alle gremia waartoe hij uitgenodigd werd; na zijn dood werd door een een bewonderaarster (Troin Molenaar uit 't Rijpje) een herdenkingsteken gemaakt waarin alle dan vigerende functies genoemd zijn. Kortweg kunnen we deze verzameling overige func ties indelen in tweeën: a. waterstaatsfuncties; b. algemeen politieke functies. Ad a. Waterstaatsfuncties Omdat hij land in de Banne Harenkarspel bezat, kon hij verkozen worden als voorzitter van de Banne Harenkarspel. Als burgemeester had hij hierbij belang: immers, vanaf de 19de eeuw was de banne als polder bestuur verantwoordelijk voor de meeste polderwegen in Harenkarspel: de gemeente beheerde slechts de niet-dijkwegen en moest met de banne samenwerken. Vanuit deze banne kreeg Burger vrij laat in zijn carri ère de gelegenheid om tot Dijkgraaf van het Ambacht West-Friesland, genaamd Geestmerambacht, benoemd te worden. Hij had de dagelijkse leiding over het dijk en waterbeheer van dit aloude ambacht; echter, t.g.v. de overstromingsramp van 1916 greep het Rijk in en ontnam o.a. dit ambacht het beheer van de zeedijk te Petten. Ambtshalve kwam Burger als Heemraad in het nieuwe hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier terecht (bestuurszetel: Kennemerstraatweg Alkmaar) T.b.v. betere mobiliteit en waterstaat neemt Burger uit hoofde van zijn functie zitting in de 'Commissie Van Aalst voor de kanalisatieplannen', ook wel de West- Friese Kanalencommissie genaamd. Deze commissie was als pressiemiddel doorVan Aalst die tot de lande lijke politieke elite behoorde, ingesteld ten einde tot een snelle aanleg te komen. Burger - die dan lid is van de Provinciale Staten NH is - vergadert af en toe mee in het gebouw van de Ned. Handelsmij te Amsterdam. Hij houdt vooral de belangen van het Geestmerambacht in het oog, terwijl hij de opgedane kennis enz. goed gebruiken kan bij de Provinciale Waterstaatskwesties. Deze commissie legt (mede) de basis voor de regio nale kanalen Alkmaar-Kolhorn, langs Waarland, en het kanaal Stolpen-Kolhorn. Het plan voor een Noord-Zuid-kanaal via Dirkshorn komt er niet, terwijl ondertussen door de concurrentie van het rijdend verkeer (vrachtauto's) de binnen scheepvaart langzamerhand teloor gaat. Ad b. algemene, politieke functies Hierna bespreek ik die functies welke genoemd wer den na Burgers overlijden, maar deze lijst geeft geen volledig beeld van al zijn functies. Burger had belangstelling voor de katholieke emanci patie, m.n. de katholieke sociale actie. Hij moet gevraagd zijn, zijnde katholiek burgemeester, om lid te worden van het bestuur van den rijkskieskring Den Helder, vermoedelijk een orgaan dat de rijksverkie zingen in de Kop van Noord-Holland in goede banen diende te houden. Deze verkiezingen kenden sinds de kieswet Van Houten (1896) partijlijsten, waarop de kiezer een kruisje bij een te verkiezen persoon van zijn keuze diende te zetten. De Rooms-Katholieke Staatspartij werd in de 20ste eeuw pas later goed geor- ganiseerd.Van belang voor de katholieken in dit gebied was het om eigen kandidaten op de kiezerslijst te krijgen: Burger zal hierbij waarschijnlijk een rol gespeeld hebben. Dit verklaart waarom hij voorzitter van de katholieke landdagen in NH was: deze land- 2014 Zicht op Haringcarspel mei

Zicht op Haringcarspel | 2014 | | pagina 18