Periode 1905-1909: gemeenteraadslid In 1905 komt de 34-jarige Burger in de gemeenteraad. Hij werd nipt verkozen na een herstemming waar hij als tweede en laatste in de raad gekozen werd via het welvaart-stemrecht bij mannen (volgens 1896 kieswet Van Houten). Daar doet hij al snel van zich spreken: regelmatig corrigeert hij de oude burgemeester Swan die het steeds groeiende gemeentewerk (t.g.v. meer medetaken van het Rijk) boven zijn hoofd groeit. Op 19-12-1908 kondigt Swan in de raad zijn vertrek aan. Op 30-1-1909 leidt Swan zijn laatste B&W- vergadering. Formeel eindigt de periode Swan eind maart 1909. Swan overlijdt op 9-8-1914 in de leeftijd van 80 jaar. Jan Burger toont in deze periode zich actief met het gemeentebeleid te bemoeien. Enkele voorbeelden daarvan volgen hierna. Zwijgen Hij zwijgt in zijn eerste vergadering. Dat verandert in de volgende vergadering (29-11-1905) waar hij als lid van de Naamloze Landbouw- en Handelsvereeniging Langedijk e.o. (afd. Haringcarspel) pleit voor een gemeentelijke garantstelling voor de aanleg van de zijlijn van het station Noord-Scharwoude naar het dorp Noord-Scharwoude. De raad volgt zijn pleidooi niet op. (Piet: mede oprichter, even nakijken) Bij de discussie over een onderwijspensioenverhoging laat Jan Burger weten dat hij voor pensioenfondsvor ming t.b.v. weduwen en wezen is - onwetend van zijn latere lot -, doch tegen een verhoofde wedde-inhou- ding van 2,5% naar het voorgestelde 5 Volkswoningbeleid: geen standpunt van Jan Burger In 1906 moet de gemeente op aangeven van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland wederom (de eerste was in 1902) een bouw- en woonverorde- ning opstellen, waaraan burgemeester Swan met tegenzin gehoor geeft. Dit omdat de gemeente dan oude woningen onbewoonbaar dient te verklaren, en passende andere bewoning aan de betroffen inwoners moet aanbieden, iets wat de gemeente op kosten jaagt. Jan Burger neemt hierin geen eigen standpunt in: feitelijk komt het nationaal volkswoningprogramma pas rond 1918 goed op gang. Op 12-3-1918 stelt de Gemeente Harenkarspel het eerste voorschot a fl. 13.000,- beschikbaar aan de woningbouw vereniging "Goed Wonen" voor de bouw van vier arbeiderswoningen". Besmettelijke ziekten In 1906 breekt er een difterie-uitbraak uit op de Openbare Lagere School (OLS) Dirkshorn, met dodelijk gevolg. De rijksinspecteur voor de volksge zondheid beveelt de sluiting der school dat tot een grote discussie leidt, waarin de burgemeester over de school spreekt van een 'broeinest van besmetting', en Burger de juiste beoordeling der maatregelen overlaat aan de 'heeren deskundigen'. Weliswaar neemt de gemeente de nodige ontsmettingsmaatregelen, maar lost de oorzaak van de besmetting niet op: de school ligt in besloten polder zonder veel doorstroming, ter wijl de kinderen en hun ouders slootwater gebruiken om hun behoefte te doen, terwijl men dit water ook gebruikt om de afwas te doen, en ook wel om uit te drinken. De aanleg van een besloten rioleringssysteem komt er niet. De gemeente dorst niet tegen de slechte volksgewoonte in te gaan om daarvoor haar inwoners een belastingverhoging op te leggen voor een riole ringssysteem. In mei 1907 heerst er weer difterie op deze school. Betere schoolmeubelen In de mei vergadering pleit Jan Burger voor het aan brengen van leuningen op de zespersoons-schoolban- ken in de OLS-Waarland, en voor het aanbesteden van deze verandering bij bedrijven uit de gemeente, maar de burgemeester stelt dat het Rijk tweepersoonsban- ken eist, evenals een openbare aanbesteding: Burger berust hierin, maar zal constant blijven pleiten voor de bedrijven enz. uit de eigen gemeente. We zien wel de directe rijksinvloed op basis van de onderwijswetten vanaf 1878. Burgemeesterschap Nadat Swan zijn vertrek aankondigt solliciteert de 37-jarige Burger bij de Commissaris der Koningin naar deze functie. Zijn sollicitatie wekte weerstand op, vermoedelijk omdat Burger niet voldeed aan de juiste' achtergrond, zoals die bij zijn voorgangers voordeed (n-h herenboer). Hij was katholiek en niet bepaald erg rijk. Desondanks werd hij burgemeester, met uitdruk kelijke steun van de toenmalige Commissaris der Koningin. Deze stuurt de Raad een brief met de mededeling dat Burger hem de juiste inlichtingen over zijn persoon heeft verstrekt, met de impliciete mededeling dat Burger als een serieuze kandidaat naar behoren door deze zal worden bekeken. De brief wordt door de heer Willem Zutt tijdens een raadszit ting voorgelezen. Dirksliom. Wfj vernemen, dat te Tuitjehorn eene vergadering is gehouden, waarop besloten werd voor den Heer J Burger, thans Raadslid, eene aanbeveling in te dienen voor Burgemeester van Harenkarspel. Bij Koninklijk Besluit ondertekende Koningin Wilhelmina zijn benoeming. Op 16-7-1909 wordt Jan Burger plechtig - met een feestelijke intocht per lan dauer en vele toespraken - als de zevende burgemees- 2014 Zicht op Haringcarspel mei

Zicht op Haringcarspel | 2014 | | pagina 14