achter te blijven met een stervende in deze afgelegen langhuisstolp. Als beloning belooft hij haar het eigendom van de hele boerderij. 29 September wordt er door de notaris een over eenkomst opgesteld, waarin wordt vastgelegd dat Trijntje na het overlijden van Pieter eigenaar wordt van het boerenbedrijf. Vijf dagen later op 4 oktober 1805 sloot Pieter Peetoom voorgoed zijn ogen. Na drie generaties Peetoom ging het bedrijf over in andere handen. Rijke Trijntje De jonge Trijntje was een begerenswaardige huwelijkspartner geworden voor veel jonge mannen uit de omgeving. Voorlopig had ze het te druk op de boerderij om op avances in te gaan. Thijs Wijbrand Dekker uit Schagen, het zevende kind van Wijbrand Dekker en Antje Hoogendorp kwam regelmatig op bezoek bij Trijntje. Deze bezoekjes resulteerden in een huwelijk in het voorjaar van 1810. Thijs bleek niet alleen een goede boer te zijn, maar ook een voortvarende zakenman. Hij kocht en huur de land. Hij liet het voorhuis van de langhuis stolp afbreken. Het stolpgedeelte werd verlengd om nog meer koeien te kunnen stallen. Trijntje was druk bezig in de kaasmakerij en zorgde daarbij ook voor de kinderen. Acht kinderen kreeg het echtpaar. Helaas bleven er maar vier in leven. Er was volop werk op de boerderij. Maar veel afwisseling was er niet, af en toe een begrafenis of een trouwerij en 's zondags naar de Valkkoger kerk. In 1813 erfde Trijntje van haar grootmoeder op Groenveld een zesde deel van een boerderij. Ze stierf tijdens de bevalling van haar laatste kind in het voorjaar van 1820 35 jaar jong. Kort na het overlijden van Trijntje kwam Maartje Bakker als dienstmeid op de boerderij. Zes maanden na de begrafenis op 29 oktober 1820 trouwden Thijs en Maartje. Een vrouw op de boerderij kon niet gemist worden. Na een sterfgeval van boer of boerin werd er vaak hertrouwd met de aanwezige meid of knecht, mede in het belang van het bedrijf. Thijs hield zich ook bezig met het uitbreiden van zijn bezit. Hij werd voorzitter van het polderbestuur en kerkvoogd van de kerk te Valkkoog. Vier januari 1870 overleed Thijs Dekker. Een grafsteen op het kerkhof achter de Valkkoger kerk herinnert nog aan hem. Waarschijnlijk heeft na het overlijden van Thijs Dekker nog een van zijn zonen de Valkenhof bewoond. Tijs en Maartje Na hun huwelijk op 4 mei 1902 zijn Tijs Rens (25/2/1877- 28/10/1954) en Maartje de Boer (21/12/1881 - 21/7/1958) de volgende bewo ners. Tijs Rens (Azn. Op de foto) komt van Groenveld en Maartje de Boer is geboren en opgegroeid in de boerderij Mijn Hoop, de boerderij die nu bewoond wordt door de familie Burger. De vader van Maartje is Pieter de Boer, lid van de kerkenraad van Valkkoog. Het echtpaar boerde goed op de Valkenhof. Maartje was heel muzikaal. In de boerderij had ze een piano staan. Het huwelijk bleef kinderloos. Tijs beschikte over vele hectares grond. Bij de boerderij was een grote boomgaard die zich uitstrekte tot aan de kerk. Hij was actief in het kerkbestuur en andere besturen. Eind jaren dertig van de vorige eeuw stond er een stukje in de Schager Courant, waarin vermeld werd dat elf werknemers op zijn kosten en met doorbetaling van loon een dagje naar Amsterdam gingen. Na het overlijden van Tijs kwam het bevriende echtpaar, meester Speets en vrouw in de boerderij bij Maartje wonen. In 1955 werd in de boomgaard een huisje gebouwd, de woning waar Lous en Arend wonen. Het echtpaar Speets en mevrouw Rens waren de eerste bewoners van dit huis. In 1958 werd de bezittingen op een veiling te koop aangeboden. Tot het bezit behoorden een vijftal huisjes in Valkkoog en een boerderij aan de Valkkogerdijk. De familie Buis huurde de boerderij van 1955 tot 1972. Piet Buis werkte in die periode bij zijn vader. De familie Kant kocht in 1972 de boer derij. Later toen het echtpaar stopte met wer ken, ging zoon Piet Kant door met de boerderij. Ongeveer drie jaar geleden nam de familie de Vries de boerderij over. Met Piet Kant ver dween dus de laatste boer van de Valkenhof. -23-

Zicht op Haringcarspel | 2011 | | pagina 25