TOEN EN NU IN VALKKOOG Al rondstruinend in de omgeving van Valkkoog kom je een aantal merkwaardige zaken tegen. Zo tref je dijken aan midden in het landschap of waterplassen liggend aan de dijk. Dit soort zaken kunnen de drijfveer vormen voor bestudering van de lokale geschiedenis. Door kennis van het verleden is het heden wat beter te begrijpen. Zo kan men zich verwonderen over de aanwe zigheid van een kerk in zo'n minivlekje als Valkkoog. Deze verwondering geeft aanleiding tot een onderzoekje over de betekenis van de rol van de kerk in Valkkoog. Een kerk vervulde zo'n honderd jaar geleden een heel belangrijke rol. Hij was het middelpunt van het dorpsleven. De dominee, de schoolmeester en de kroegbaas daar had je wat aan. Het waren de steunpilaren in een dorpsgemeenschap. Soms had je merkwaardige combinaties. Zo was begin 1900 de kastelein ook voorzanger in de kerk. De kerk zorgde voor ondersteuning van die dorpsgenoten die de eindjes niet aan elkaar konden knopen. Boeren huurden land van de kerk. De dominee nam het initiatief voor de oprichting van een bibliotheek en een zangkoor. De schoolmeester maakte deel uit van het bestuur van talloze verenigingen, vaak in de functie van secretaris, want een onderwijzer kon immers schrijven. De dorpsschool opgeheven Deze voorbeelden kunnen uitgebreid worden met nog meer bewijzen dat deze mensen onmisbaar waren voor een goed dorpsklimaat. Het is treffend in de regionale pers van enige jaren voor de oorlog te lezen hoe de opheffing van de dorpsschool insloeg als een bom. De laatste schooldag 30 juni 1934 was een aangrijpend drama. Burgemeester, dominee en schoolmeester hielden lange toespraken. Meester Speets kon zijn emoties niet meer de baas blijven."Kinderen lagen schreiend met hun hoofden op de bank," aldus een citaat uit de Schager Courant. Nu, anno 2011, zijn de dominee, meester en kastelein verdwenen. De doodklap voor ons dorpsleven zou je zeggen, ware het niet dat enige dorpsgenoten zeer waardevolle initia tieven namen om Valkkoog op de kaart te houden. Toen in 1985 de Hervormde Kerk het kerkgebouw wilde afstoten, stroopten een aantal dorpsgenoten de mouwen op en richtten een drietal stichtingen op: Stichting Instand houding Kerkgebouw Valkkoog, Stichting Culturele Werkgroep Kerkgebouw Valkkoog en Stichting Vrienden van Kerkgebouw Valkkoog. In december 2009 werd De Bakkerij geopend, onze dorpskamer. Het eerste jaar heeft De Bakkerij een vliegende start gehad. Het project loopt als een trein. Hoogtepunt was het ringsteken met paard en wagen tijdens het dorpsfeest in de zomer van 2010. Dankzij de tomeloze inzet van veel dorpsgenoten op allerlei gebied kunnen we vaststellen dat ons dorp gonst van de activiteiten. De Valkenhof De Valkenhof, de oude stolpboerderij, heeft gezelschap gekregen van een nieuwe buur- manstolp. De familie de Vries, zal dit jaar verkassen naar de nieuwe stolp. De oude stolp zal dit jaar niet meer overleven. Tijd om eens terug te blikken en eens een kijkje te nemen in het verleden van de boerderij en zijn bewoners. We gaan terug naar 1725, het jaar dat Pieter Peetoom trouwt met Neeltje Jans. Het jonge echtpaar is dan eigenaar van de stolp. Hun enige zoon Jan Peetoom trouwt met Maartje Claes. Maartje sterft jong bij de geboorte van haar dochter Grietje. Ook Grietje sterft op jonge leeftijd. Jan Peetoom was dus al jong weduwnaar zon-der kinderen. Op 29 april 1749 hertrouwt hij met Jantje Pieters Zeeman. Dit huwelijk wordt gezegend met twee kinderen, Neeltje en Pieter. Pieter Peetoom komt op de boerderij na vaders overlijden, In 1784 trouwt Pieter met Neeltje Corn. Groenveld. Ze krijgen samen vier kinderen, die allen tijdens of kort na de bevalling stierven. Tijdens de geboorte van het laatste kind stierf ook moeder Neeltje. Op de boerderij had Pieter ondersteuning van zijn boerenknecht Pieter Tjallewal. Voor het huis houden en vooral voor het kaasmaken was een vrouw onontbeerlijk. Daarom werd het 15- jarige weesmeisje Trijntje Rensd. de Boer, dochter van een schoonzuster, in huis geno men. Pieter Peetoom, Pieter Tjallewal en Trijntje Rensd. de Boer runden dus het bedrijf met 30 geersen (10 hectaren) land en 8 koeien. Als Pieter eind 1805 zijn einde voelt naderen, roept hij de 20-jarige Trijntje bij zich en smeekt haar hem tijdens zijn stervensperiode niet te verlaten. Trijntje was kennelijk bang alleen -22-

Zicht op Haringcarspel | 2011 | | pagina 24