In de oorlog wordt een grote bunker gebouwd bij de plek waar nu het huis van de familie Oorburg staat. Als de oorlog voorbij is wordt in de bunker een aantal badkuipen geplaatst. Piet gaat regelmatig naar een adres in Den Helder om paling te halen. Deze vissen worden dan te water gelaten in de kuipen. In een speciale ton worden de palingen later gerookt en daarna uitgevent. Gemotoriseerde vooruitgang Eind jaren vijftig neemt de derde generatie het bedrijf over. Henk Kistemaker en zijn vrouw Tjeets Wanders nemen hun intrek in de bakkerij. Als vervoersmiddel wordt een bakkers kar aangeschaft. Het was niet altijd een genoe gen om in deze vlakke omgeving, weer of geen weer, al trappend vooruit te komen. Zo af en toe was bakker Henk de weg kwijt en een keer belandde hij met brood en kar in een prutsloot. Het duurde niet lang meer tot het besluit werd genomen een auto aan te schaffen. Hoewel de bestuurder van de Commer, dat was het merk van de wagen, eerst nog geen rijbewijs had werd er toch gereden. Niets kon de vooruitgang tegenhouden. Toch begon er een kentering op te treden. Het klantenbestand nam af. Aardbeien en druiven van de bunker Bakker Henk probeerde een nieuwe strategie. Er werd nu alleen maar fabrieksbrood verkocht en ter aanvulling kwamen nu allerlei soorten kruideniersartikelen in de winkel en de wagen. In de maand december ging de bakkersoven weer aan en werden de heerlijkste taai, speculaas, appelbollen en banket ambachtelijk vervaardigd. Dan geurde het centrum van Valkkoog als vanouds. Extra inkomsten werden verkregen door caravanstalling in de bunker. Boven op het grote dak werden vele emmers zand aangebracht en binnen korte tijd groeiden daar heerlijke aardbeien en druiven. Toen werd het stil in Valkkoog Steeds meer bleek echter dat Valkkoog geen eiland was. Zoals in heel Nederland het geval was, was ook hier geen toekomst meer voor kleine bedrijfjes. De klandizie liep zienderogen terug. Achtereenvolgens verdwenen de smid, de timmerman, de schilder, de kroegbaas en tenslotte ook de bakker. Toen Henk Kistemaker in loondienst kon komen bij een bakker in Langedijk, nam hij het onvermijdelijke besluit om de zaak te sluiten. In Valkkoog en omgeving gleed de volgende mededeling in de brievenbus: 1901 VALKKOOG 1984 BAKKERIJ KISTEMAKER. Met ingang van 22 januari 1984, zijn wij genoodzaakt ons bedrijf te sluiten. Na 83 jaar Kistemaker gaat de deur voorgoed dicht. Wij danken U voor het genoten vertrouwen en klandizie. Henk en Tjeets Kistemaker. Bron Klaas Aalten. Bewerking Sam Schipper v.l.n.r. Henk KisternamjË^jÈ m Jjg Jan de VetJan BijpostyKees Boontjes en voor de Bakkerij -21-

Zicht op Haringcarspel | 2011 | | pagina 23