DE VALKKOOG BODE De volgende twee artikelen zijn overgenomen uit De Valkkoog Bode, die in Valkkoog wordt samengesteld en uitgegeven door Klaas Aalten en Frans Buissink. DE BAKKERIJ VAN HENDRIK KISTEMAKER TE VALKKOOG Ooit was de bakkerij te Valkkoog het bloeiende bedrijf van Hendrik Kistemaker. Nu de uit zijn as herrezen 'BAKKERIJ' een tweede jeugd tegemoet gaat, is het leuk om wat meer te weten over de geschiedenis van dit pand en zijn bewoners. Het begon met een advertentie in de Schager Courant van 10 maart 1901 De ondergetekende beveelt zich mede bij de inwoners van Valkoog en Omstreken beleefd aan als Brood - en Koekbakker, hopende door eene nette en accurate behandeling en levering van uitmuntende qualiteit zich aller gunst waardig te maken. H. Kistemaker medewerker wordt gevraagd. In 1914 wordt zelfs een oproep geplaatst voor een bakkers knecht en een leerling. In 1915 is een adverten tie te lezen voor een dienstbode. Tekenen dus dat Kistemaker het goed doet. In het doopboek van de Hervormde Kerk Valkkoog wordt de doop vermeld op 28 juli 1907 van dochter Maria. Zoon Pieter wordt gedoopt op 5 juni 1910. Vader en zoon Op 27 juni 1933 staat er een korte mededeling in de krant dat Pieter Kiste maker is ingeschreven in het Handelsregister en de zaak heeft overgenomen van vader Hendrik. Piet is dan al getrouwd met Antje Appel. De 26 jarige Hendrik Kistemaker en zijn 23 jarige Grietje Jonker vestigden zich te Valkkoog in de bakkerij annex woonhuis. Het pand was in uitstekende staat. Vanaf de bouw, rond 1860, was de bestemming bakkerij/woonhuis. Op het glas boven de deur van de bakkerij kwam in sierlijke letters de naam en het beroep van de nieuwe eigenaar te staan. Er werd een paard en wagen aangeschaft, want een bakker aan huis behoorde in die dagen nog tot de vanzelf sprekendheid. Personeel en kinderen De zaken lopen goed. Al kort na de start wordt een broodbakkersknecht in dienst genomen. In de Schager Courant is met enige regelmaat een advertentie te lezen waarin een nieuwe Melkbrood van eigen koeien Het is een tijd waarin de kleinschaligheid tot uitdrukking kwam in de vele kleine bedrijven die een uitstekende boterham verdienden. In Valk koog waren kleine zaakjes met één tot vijf werknemers. Twee kroegen, drie timmerlieden, één smid, twee schilders en natuurlijk de boerenbedrijven. Deze bedrijven gaven werkge legenheid voor ruim tien werknemers. Volop reuring dus. Zo begin 1900 hadden de kroeg bazen een nieuwe markt ontdekt, namelijk Ringrijden op Fietsen. Na deze activiteit was er Muziek voor den Dans. Een specialiteit van bakker Kistemaker was zijn melkbrood, een soort witbrood, bereid met melk. Voor de melk zorgden een paar eigen koeien die gehuisvest waren op een eigen perceel grond naast de bakkerij. -20-

Zicht op Haringcarspel | 2011 | | pagina 22