7 december 1844. Op die dag krijgt de burge meester het vonnis toegestuurd door de officier van justitie. Klaas Blom krijgt opdracht dat hij of een plaatsvervanger, voortaan iedere zondag naar Krabbendam moet gaan en een nauw keurig verbaal moet opmaken "om zoo deze mogelijk is aan de vorderingen des regters te voldoen, en ons niet andermaal bloot te stellen, dit zoude den overmoed dier lieden voedsel geven, en uwe en mijne achtbaarheid en bovenal het gezag der wetten te na komen, welke wij geroepen zijn naar eed en pligt te handhaven". Het procesverbaal opgemaakt door de gemeente Warmenhuizen. 29 december 1844. Burgemeester Klaas Blom met veldwachter Jacob Tromp zich hebben begeven naar Krabbendam, in het gebouw behorende aan Jan Jansz. Paarlberg staande aan en tegen de woning van Jan Ton. Ingericht tot het houden van godsdienstoefeningen en door de Afgescheidenen verklaard wordt hun kerk te zijn. Bij mijn aankomst bevonden zich veel personen zonder daartoe vergunning te hebben waarvan echter 38 met naam bekend. Op de preekstoel bevond zich dominee Wust, in de banken der ouderlingen waren gezeten Willem Ton, Willem Esselman, de diaconen Jan Jansz. Paarlberg, Jan Lourensz. Palenstein, kerkmeester Jan Jonker en voorzanger Pieter de Jongh. Verder op stoelen en banken Ab. Ham, P. Stam, P. Ondendijk, G. Jonker, A. Kuiper, A. Dalenberg, Jc. de Jong, G. Eenigenburg, Jb. Dekker, J. van Lienen, P. Dalenberg, KI. Pool, P. Akkerman, L. Smit, D.de Jong, P. Glas, C. Stam, J. Ton jr., H. Eriks, W. Eenigenburg, C. Ton, A. Guijking, W. Meijlis, T. Smit, P. Eersen, T. Dalenberg. En de vrouwen Grietje Akkerman, Maartje Akkerman, Klaasje Speelman, Trijntje Smit, Antje Smit en Hiltje Hopman. Van welke aanwe zigen er tenminste 32 bekend staan als leden van het kerkgenootschap. Nadat deze personen onder voorganger dominee Wust hadden gebeden en onder leiding van Pieter de Jongh hadden gezongen, deed de dominee in zijn rede opmerken dat in deze dienst de aanneming van ledematen zou plaats vinden, en las ter voortzetting hunner werkzaamheden een tekst af. Daarop trad burgemeester Blom tot de predikantenstoel en gaf te kennen dat deze bijeenkomst onwettig was, en verzocht de spreker op te houden en de plaats te verlaten. Hierop gaf de dominee mij te kennen dat hij aan mijn verzoek niet kon en wilde voldoen. Daarop vroeg de burgemeester bepaaldelijk aan de kerkenraad of zij de dienst wilden doen ophouden en hun plaats nu te verlaten, maar van hun geen antwoord bekomende gaf de dominee ten antwoord: "zo voor zich zelf als uit naam van de kerkenraad niet te kunnen of willen ophouden met het houden van diensten" waarop de dominee dadelijk met zijn werkzaamheden voortging en wij het gebouw hebben verlaten. Van de gemeente Warmenhuizen aan de officier van Justitie te Alkmaar. 30 december 1844. Burgemeester Klaas Blom maakte een lijst van de leden van het kerkgenootschap, en zond het naar Alkmaar. J. Ton, J. Paalberg, L. Palenstein, J.G. Jonker, A. Stam, F. Smit, L. Smit, P. Oudendijk, H. Eeselman, P.A. Stam, G.J. Jonker, A. Kuijper, K.G. Delenberg, Jc. de Jong, G. Eenigenburg, Jc. Dekker, J. van de Teen, N. Schoen, Pr. de Jongh, J. van Lienen, K. van Lienen, P.C. Dalenberg, KI. Pool, Pr. Akkerman, K. Blom, Pr. Overkerk, A. Keijser, D. de Jong, Adr. Guijking, W. Meijlis, P. Glas, H. Groot, P. Aarsen, G. Speelman, J. Nieuwenhuizen, C. Ton, J. Maas, C. Morgenstond, Fr. Dalenberg, M. Akkerman, KI. Speelman, P. Hoen, Br. Oderkerk, Gr. Jonker. En de vrouwen Pietertje Stam, Wijntje Zwart, Grietje Akkerman, Trijntje Smit, Guurtje Palenstein, Grietje Eenigenburg, Johanna Havik, Teetje Veldbris, Jannetje van Lienen, Hilgonde Hopman, Aafje Stam, Jeltje Smit, Fokje Meijselaar, Guurtje Goverts, Sara van Buren, Mietje van Aanderen, Antje Dalenberg, Guurtje Bas, Antje Lek, Jannetje Ton en Aagje Kater. Het proces verbaal opgemaakt door de gemeente Warmenhuizen. 3 januari 1845. Jacob Tromp, veldwachter en Cornelis Blom. secretaris van Warmenhuizen verklaarden, dat zij op verzoek van burgemees ter Klaas Blom zich op 21 december 1844 naar de kerk van Krabbendam hebben begeven, en aldaar 45 personen welke zij niet kennen hebben aanwezig gezien, waaronder de kerkenraad, welke personen geheel handelden zoals bij Gereformeerden in hun diensten gebruikelijk. -16-

Zicht op Haringcarspel | 2011 | | pagina 18