A - de reglementen. B - een certificaat en een verklaring van geen gevaar voor de openbare orde. C - een verklaring van de kosten en deze zelf op te brengen. D - een aanspraak maken op bezittingen, inkomsten en rechten van het Hervormd Kerkgenootschap. Zolang dit alles niet is aangevraagd, zij nimmer als een Godsdienstige Gemeente zullen erkend worden. 1843. Er werd in Krabbendam een nieuw Gereformeerd schuurkerkje neergezet voor ongeveer 50 personen aan het Kerkpad. 9 juli 1843. De Hervormde kerk te Warmenhui- zen ontvangt een briefje, dat eigenlijk een vod was van Guurtje Bas, die te kennen gaf over te gaan naar de separatisten. Van de gemeente Warmenhuizen aan Gouverneur Zangt van Noord-Holland. 28 augustus 1843. Thans worden de gods dienstoefeningen bijgewoond door ongeveer 50 personen op zon- en feestdagen. Bestuurt door leraar Jan Ton en om de 5 a 6 weken door dominee Willem Wust uit Den Helder, ofschoon mij niet bekend is dat al deze oefeningen aanstoot geven tot onrust. Ook wil men aan alle voorschriften voldoen behalve aan punt D. Zo schaart Krabbendam zich onder de Gereformeerde Gemeenten onder het Kruis zoals dat toen genoemd werd. Jan Ton aan burgemeester Klaas Blom van Warmenhuizen. 23 augustus 1844. Een antwoord en toelichting in de zaak van de godsdienst oefeningen welke door mij Jan Ton als ouderling en voorganger deze drie jaren en tot op heden uitgeoefend worden, en nederig te verzoeken ons vrijheid onzer Godsdienst. En blijven dit nu ook nog met recht en opzien tot mijn God en de Koning. Onze godsdienst wordt gehouden op zon- en feestdagen 's morgens om 9 uur en 's middags om 1 uur met ongeveer 60 personen, en om de 5 a 6 weken op dinsdag- en woensdagavond om half 7 door dominee Wust uit Den Helder. De kosten van de dienst en onderhoud zijn voor ons, en wij zullen niet tot storing der publieke rust of hinder veroorzaken. Alleen dit en blijft mijn en ons allen eenparig smekinge om verschoond te mogen worden afstand te moeten doen van den naam Gereformeerd rechten, en aan dien naam verbonden goe deren. Getekend door Jan Ton uit aller naam. Van de gemeente Warmenhuizen aan de officier van Justitie te Alkmaar. 11 oktober 1844 Ter voldoening dat te Krabbendam een zogenaamde Gemeente van Afgescheidenen is gevestigd, en hun gods dienstoefeningen in hun kerkgebouw aldaar doorgaans bestaan uit 60 personen waarvan 23 uit de gemeente Warmenhuizen, 20 uit de gemeente Schoorl en 17 onder Eenigenburg woonachtig zijn. Leraar is Jan Ton zonder beroep en Harmen Esselman beroep timmer man als ouderling, Jan Jansz. Paarlberg en Lourens Paarlberg van beroep landslieden (boer) allen wonende te Krabbendam als diaconen, Pieter de Jong van beroep onder wijzer te Harenkarspel als voorzanger en kerk voogd, Jan Jonker van beroep landman te Eenigenburg is kerkmeester. Jan Jansz. Paarl berg heeft een vergunning aangevraagd voor personen boven het getal van 20 voor de schuurkerk te Krabbendam. Van de gemeente Warmenhuizen aan de officier van Justitie te Alkmaar. 3 november 1844. Waar ik als burgemeester mij de vrijheid neem te refereren alleen met de opmerking, dat de waardigheden van Essel man, Paarberg, Palenstein en Jonker daarin voorkomen door hen vroeger als zodanig zijn opgegeven. Bij het binnentreden op zondag ochtend om half 10 van burgemeester Klaas Blom en veldwachter Jacob Tromp in het kerkgebouw te Krabbendam bewoond door Jan Ton, waren er 32 personen aan het zingen. Na het zingen deed spreker Jan Ton behoorlijk luid een gebed en een soort van inleiding of voorspraak tot een predicatie. Toen zei ik aan Jan Ton dat deze bijeenkomst onwettig zijnde was en met zijn werkzaamheden moest ophouden en dat men uiteen moest gaan. Daarop gaf Jan Ton ten antwoord dat hij niet kon en niet wilde de vergadering ophouden, daar het hun geoorloofd was godsdienst oefeningen te houden. Waarop ik hem andermaal gelaste de plaats te verlaten, en de vergadering te sluiten. Toen hieraan al mede niet werd voldaan, gelaste ik veldwachter Jacob Tromp om de persoon op de preekstoel te verwijderen. Ook deze poging mislukte daar Jan Ton zich hiertegen verzette, waarop ik de veldwachter gebood mij te volgen en wij gezamenlijk het gebouw verlieten en weer naar Warmenhuizen terug keerden. Ik maak een proces verbaal op aldus burgemeester Klaas Blom. -15-

Zicht op Haringcarspel | 2011 | | pagina 17