Als Klaas zijn ronde begon reed hij eerst naar Zijpersluis. Daar haalde hij bij twee boeren de melkbussen op, die al aan de weg klaar ston den. Elke melkbus had een nummer en dat nummer hoorde bij de boer. Bij Zijpersluis ging Klaas met het pontje over naar de andere kant van het kanaal, waar eveneens twee boeren woonden die aan de fabriek leverden. Hij vervolgde zijn weg langs het kanaal naar Schoorldam en stak daar de brug over. Langs die weg woonden nog een aantal boeren. Via de Oudewal kwam hij langs de familie Van Duin. Als de was daar aan de lijn wapperde durfde de ket er niet langs! Klaas moest dan van de bok af en de ket rustig langs de wapperende kleren leiden. In Warmenhuizen haalde hij de laatste melkbussen op, en dan had hij er in totaal wel veertig, elk met veertig liter melk, die hij vervol gens naar de melkfabriek vervoerde. De boeren werden uitbetaald aan de hand van het aantal liters, daarom werd de inhoud van iedere bus eerst gemeten. Daarna werden ze geleegd in een grote tank en schoongespoeld met koud water. De bussen gingen later weer terug naar de boer, die ze nog een keer met heet water schoonmaakte. In de fabriek werd van de melk boter en kaas gemaakt, die aan winkels werd doorverkocht. Melk verkocht de fabriek niet, want in die tijd haalden de meeste mensen melk rechtstreeks bij de boer. Klaas heeft anderhalfjaar met paard en wagen voor de fabriek gereden. Daarna was er weer genoeg benzine verkrijgbaar en kon de melk- auto weer rijden. Maar ook voor dit verhaal geldt het aloude spreekwoord; krakende wagens lopen het langst. Door de oude melkwagen van Blankman was de melkfabriek in die jaren toch maar mooi gered! TENTOONSTELLING 1E HEILIGE COMMUNIE Naast de vaste collectie in het museum wordt er regelmatig een wisseltentoonstelling gehouden, zodat een bezoek iedere keer weer een verrassing is. Vanaf mei is erzo'n tijdelijke tentoonstelling, met 'De Eerste Heilige Communie' als onderwerp. Tot onze grote vreugde hebben velen van u gereageerd op de oproep in de vorige Nieuwsbrief om spullen hiervoor aan te leveren. Er is dan ook een prachtige gevarieerde collectie te zien van foto's van Harenkarspelse communicantjes vanaf 1900, communiejurkjes, rozenkransen, heiligenbeelden, oorkondes, prenten, dejeunertjes (ontbijtbordje en kop en schotel, voorzien van toepasselijke tekst) en zakbijbeltjes. Zeer de moeite waard, kom vooral eens kijken! Ode aan de Eerste Heilige Communie Open op wo., za., zo. van 13-17 uur, tijdens schoolvakanties alle dagen van 13-17 uur, behalve op maandag, dan is het museum gesloten. Adres: Museum Historisch Harenkarspel, Veilingweg 9, Tuitjenhorn. Jopie Nolten. Jan Burger. -13-

Zicht op Haringcarspel | 2011 | | pagina 15