HISTORISCHE FIETSTOCHT De Historische Vereniging Harenkarspel heeft een fietstocht uitgestippeld die langs historische punten in de gemeente voert. Deze fietstocht maakt onderdeel uit van een totaalprogramma, dat begint en eindigt in het dierenpark. Voor groepen van minimaal 10 en maximaal 14 personen. Het totaalprogramma bestaat uit de volgende onderdelen. Eerst krijgen de deelnemers een rondleiding door het Historisch Museum en daarna wordt de historische route gereden. Die weer eindigt in het park, om nog even gezellig na te zitten en de grote diversiteit aan dieren te bewonderen. Als groep bent u er ongeveer 4 uur mee zoet. Prijs: slechts 10 euro per persoon. Hier is de rondleiding in het museum, de toegang tot het park en de begeleide fietsroute bij inbegrepen. Consumpties zijn voor eigen rekening. Al met al een geweldig leuke middag voor de hele familie, of voor een vriendenclub! Bijzonderheden De rondleiding duurt ongeveer een uur. De fietstocht is zo'n 20 km lang, duurt tweeënhalf uur en voert langs Tuitjenhorn, Kerkbuurt, Kalverdijk, Warmenhuizen, Westfriese Omringdijk, Krabbendam, Eenigenburg en via het Heemtmeertje weer terug naar Tuitjenhorn. De fietsleider vertelt op diverse punten met verve iets over de interessante historie van het betreffende deel. Eenmaal terug in het park is de tijd verder aan de deelnemers. Reserveren: minimaal twee weken van tevoren bij de kassa van het dierenpark: 0226-332940. MELKRIJDER IN OORLOGSTIJD Dit verhaal is 21 maart 2011 verteld door de 84-jarige mevrouw Rentenaar - Blankman uit Krabbendam, en opgetekend door Lida Roozendaal. Tijdens de oorlogsjaren kwam de heer Zevenhuizen - directeur van melkfabriek 'De Eendracht' aan de Fuik in Warmenhuizen - bij de familie Blankman. De melkfabriek had een probleem, want er was in die tijd een ernstig benzinetekort, waardoor de melkauto niet kon rijden. Maar de fabriek had melk nodig om kaas en boter te kunnen maken en hij vroeg dan ook of Klaas Blankman hem uit de brand kon helpen. Nu wil het geval dat vader Blankman ooit een oude melkwagen bij een boelhuis had gekocht. De wagen moest met een paard getrokken worden en had een planken bodem. Twee van die planken waren bedekt met ijzer, waardoor de melkbussen mooi in de wagen gleden. Zelf gebruikte hij dit geval om er hooi mee te rijden dat hij van de dijken haalde. Maar na de vraag van Zevenhuizen kreeg het voertuig weer zijn oude functie, want het geld dat ze ermee konden verdienen was in die tijd zeer welkom. Klaas kocht twee koetsierlampen met kaarsen en monteerde die op de wagen, voor als hij in het donker de weg op moest. Tijdens de oorlog mocht je namelijk niet met teveel licht rijden. Het paard voor de wagen - half paard, half ket, ook wel 'de melkket' genoemd - kreeg hij in bruikleen van de fabriek. Vader Blankman was er heel voorzichtig mee, omdat het van een ander was. Twee keer per dag haalde Klaas de melk op. 's Ochtends om zeven uur en 's middags om vier uur. Per ronde deed hij er ongeveer tweeënhalf uur over. Soms werd het wat later, en dan was de moeder van Klaas weieens ongerust, omdat ze toch bang was voor de Duitsers. Foto uit 1920 van een melkwagen-met-paard, beschikbaar gesteld door www.Burgwerd-Hichtum.nl. -12-

Zicht op Haringcarspel | 2011 | | pagina 14