naar de veiling en bracht vijftig cent per kilo op, dat voor toen enorm hoog was. De winter hield maar aan en als ik tijd had, ging ik maar prei schoonmaken. Ik had bijna vijf ton in huis gehaald. Er was veel grond aan. Allemaal op waaltjes op de dars en toen de laatste weggingen, was ook de winter over. Een koopman had me gewaarschuwd geen haast te maken zolang het vroor. Dan werden ze steeds duurder, de laatste vijf kisten van twintig kilo gingen voor één gulden weg. Ik werd het wel zat. Die herrie werd al rottiger en het luchtte vreselijk. Die film hadden we ook weer gehad en ik had dit voorjaar de ooievaar weer besteld, maar dat zou pas in het najaar gebeuren. Wordt vervolgd. RAADHUIS SINT MAARTEN 100 JAAR Bij toeval stuitte ik op een krantenbericht uit 1910, waarin kond wordt gedaan van het besluit dat Sint Maarten een nieuw raadhuis krijgt. Dat wordt mei 1911 opgeleverd en staat er nog steeds. Het pand is jaren geleden in particuliere handen gekomen en nu als woonhuis ingericht. Om een indruk te geven van hoe het honderd jaar geleden tot stand kwam en hoe het er toen van binnen uitzag volgt hier een samenvatting van berichten uit de Schager Courant van die tijd. Augustus 1910 wordt in een raadsvergadering besloten dat er een nieuw raadhuis moet komen omdat er behoefte is aan ruime, goed verlichte, gezonde, goed ingerichte en smaak volle vertrekken. Niet voor de luxe, "doch om te voorzien in een ware behoefte". Het gebouw zal verrijzen op 'de Kroft' van de weduwe K. Blom. De heren Leguit, Wonder en Lastdrager zijn achtereenvolgens de architect, opzichter en aannemer van dit project. De eerste steen wordt gelegd op 22 oktober 1910 en een halfjaar later is de klus geklaard. Op 15 mei 1911 wordt in het nieuwe raadhuis van Sint Maarten de eerste raadsvergadering gehouden en het interieur wordt als volgt beschreven. De raadszaal bevindt zich boven, en is geschil derd in dofblauw, met hier en daar een gele decoratie. Samen met het Amerikaans grenen plafond en de vloer van hetzelfde materiaal maakt alles een hoogst aangename indruk. De grote, van binnen met blauw betegelde schouw, de mooie balustrade én een drietal kasten verfraaien het geheel. Achter de balustrade is de ruimte voor het publiek. De stoffering, verzorgd door de heer Rogge veen, is zeer smaakvol in dezelfde kleuren. Verder zijn er boven een bode- of wachtkamer, een garderobe en een toilet. Beneden, links van de ruime ingang, bevindt zich de burgemeesterskamer, tevens geschikt voor de vergaderingen van Burgemeester en Wethouders. Rechts is de zeer ruime en doelmatig ingerichte secretarie. Voor archief en andere paperassen zijn er verschillende zeer praktisch ingerichte kasten en loketten. Ook op Het Nieuwe Raadhuis te Sint Maarten. de benedenverdieping is een toilet en een garderobe aanwezig. Een mooi en ruim trappenhuis voert naar de raadszaal boven. In tegenstelling tot boven is de hoofdkleur hier steenrood, zowel voor de schildering als de stoffering. Overal is veel licht en lucht. Sint Maarten heeft een raadhuis gekregen waarop men met recht trots op mag zijn. Zo beschreef men het raadhuis een eeuw geleden. Maar ook vandaag de dag is het nog een monumentaal juweeltje! Bron: Schager Courant 1911. Samenvatting: Tineke Koenis met hulp van Marieke Wever. 9 rif - -L.ilr Wij bUMee enmn lomrs hierboven eeti foto aan van feat nieuws» Raadhuis te St Maart*»», tot dot» houw waas-va» i» de joajssto RaadsverKaderSss» definitief boaioton ia. Het oat.werp is van. den feaor F. JUegaït, architect, te Alkmaar. Zooais behead, saU het *etx»»w verrd&eu op „de kroft" va» Mevrouw de Wed. K. Bloos, en aooais de foto wei aanduidt, een sieraad van het toch reeds too vriendelijke dorp -9-

Zicht op Haringcarspel | 2011 | | pagina 11