VAN DE ACQUISITIEGROEP Ontvangen in de maanden september en oktober: schoenmakersnaaimachine - staat nog in de werkplaats; bokkenwagen - staat ook in de werkplaats ter renovatie. Is afkomstig van het Dorpshuis te Warmenhuizen; dienblaadje, staat al in het museum. RESTANTEN VAN EEN KASTEEL GEVONDEN BIJ SCHOORLDAM. Ooit vond ik deze tekst zonder bron, maar met de recente opgraving bij Schoorldam is dit toch een leuk gegeven; "bij Schoorldam op de westzijde van de Rekere, maar ten oosten van de Evendijk op de terp de Hoge Werf staat een stenen huis". Kasteel Bij de aanleg van een nieuwe op- en afrit voor de N9 achter de voormalige steenfabriek bij Schoorldam en ten oosten van de Middeleeuw se Evendijk, hebben mensen van de archeolo- gengroep Hollandia uit Zaandijk de funderings- resten van waarschijnlijk een kasteel uit de dertiende eeuw (1200) gevonden. Het kasteel was tot dusver vrijwel onbekend in de geschied schrijving van de Kop van Noord-Holland. Het vinden van dit kasteel in juni 2010 gebeurde op aanwijzing van Frans Diederik uit Schagen lid van de Archeologische Werkgroep Kop van Noord-Holland. Archeologen van Hollandia kwamen daarna op verzoek van de provincie in actie, maar troffen ter plaatse het reeds uitgegraven tracé van de nieuwe weg aan dat weer was opgevuld met bouwzand. Ten oosten van dit tracé was een nieuwe sloot aangelegd, in beide slootkanten was op een afstand van ongeveer 30 meter archeologische sporen zichtbaar. De graafmachine had er precies een sleuf doorheen gegraven. Aan de hand van de maat van de opgegraven bakstenen blijkt dat dit kasteel ouder is dan het bij Krabbendam Eenigenburg gelegen kasteel Nuwendoren die een bouwfase had vanaf 1282. Aardewerk Er zijn ook fragmenten van aardewerk gevonden, van zogenoemd proto-steengoed (1200-1280) van pottenbakkers uit het Duitse Rijngebied. Ook kwam er een scherf Maaslands wit aardewerk tevoorschijn, geschat tussen 1000 en 1250, en twee grijsgebakken scherven geschat tussen 1200 en 1425. Diederik dateert dit kasteel op de dertiende eeuw (1200). De gevonden bakstenen lijken ook op die zijn gebruikt voor de bouw van het kasteel de Nuwendoren, maar zijn iets groter. -6-

Zicht op Haringcarspel | 2010 | | pagina 8