November De Provincie Noord-Holland laat onze vereniging weten dat ze haar 'knipselarchief van oude krantenartikelen van de hand doet. Twee vrijwilligers reizen af naar Haarlem en krijgen maar liefst vijf volle mappen met knip sels over Harenkarspel mee, die vervolgens aan ons historisch archief zijn toegevoegd. De tentoonstellingengroep gaat van hot naar haar om spullen te verzamelen voor de tentoonstelling 'Kerst van Vroeger'. Er zijn ook al diverse fraaie zaken ingebracht, zoals enkele schitterende collecties kerst- en nieuwjaars kaarten van rond 1900, foto's van rond 1950 van een groot gezin (13 kinderen!) rond de kersttafel, antieke kerstballen, enkele prachtige kerststallen, mooie missaaltjes en oude LP's met kerstmuziek. Frans van der Eng stelt een miniatuurkerk beschikbaar, die tijdens de tentoonstelling prachtig verlicht te pronken staat. De Indië-tentoonstelling wordt ontmanteld. Vanwege de grote belangstelling voor de foto's van oud-veteranen en voor de informatie over mannen uit Harenkarspel die met de VOC hebben meegevaren worden deze onderdelen toegevoegd aan de vaste collectie van het museum. Er wordt een begin gemaakt met het inrichten van de tentoonstelling 'Kerst van Vroeger', die vanaf 27 november te bezichtigen is. Losse én vaste schrijvers leveren stukken aan voor de nieuwe Zicht en de redactie begint alvast aan de vormgeving. Het resultaat ligt nu voor u, en mag er zeker weer wezen! Tot slot Bestaande én nieuwe leden van de diverse werkgroepen samen maken van de Historische Vereniging Harenkarspel een bijzondere leven dige vereniging. Vele handen maken licht werk, en er past altijd nog wel iemand tussen. Dus als u denkt: 'Ik wil ook wel iets doen', dan mailt u gewoon even naar: hisverhar.voorzitter@live.nl. Schrijf dan ook meteen even bij welke groep u wilt. Bij de acquisitiegroep (die historische spullen ophaalt en repareert), bij de redactie (die stukjes schrijft voor de Zicht of historische zaken uitspit), bij de tentoonstellingengroep (die tentoonstellingen organiseert) of bij de sup- poostengroep. U kunt ook rustig een tijdje 'proefdraaien', om te kijken hoe een en ander in z'n werk gaat. Kunt u altijd nog bedenken of het iets voor u is. Maar gezellig is het sowieso altijd. Namens het bestuur graag tot een volgende keer! HET HOOGSTE PUNT VAN DE DWANGBURCHT NUWENDOREN Op woensdag 19 mei 2010 werd het hoogste punt van het voormalige kasteel Nuwendoren bereikt. De provincie Noord-Holland heeft dit monument gemarkeerd met een stalen toren van wel 28 meter hoog met een windvaan, wat de middeleeuwse donjon (woontoren) moet vervangen. De opdracht was gegeven aan architect P. van Vliet. De contouren zijn door bouwbedrijf de Jong uit 't Veld opgemetseld, zodat nu is te zien hoe de dwangburcht er uit heeft gezien vanaf de aanvang van 1282 tot 1367. Om de oude muren weer zichtbaar te maken zijn 12.000 zogenaamde oude stenen gebruikt. Deze stenen zijn voornamelijk afkomstig van afgebroken kerkjes en afgebikt met behulp van de stichting Herstelling uit Den Helder, die het als een werkervaringsproject uitvoerde. Verder zijn de grachten uitgraven en ook zijn de schanskorven opgevuld met stenen die de burchtsuggestie moeten versterken. De kasteelbrug moet weer in ere hersteld worden door middel van een ophaalbrug maar of daar nog genoeg geld voor is, is nog maar de vraag. Locoburgemeester Rob Treur plantte ten slotte een meiboom op het terrein, dit is een Germaanse traditie die de bliksem zou afleiden. Sam Schipper

Zicht op Haringcarspel | 2010 | | pagina 5