s M 7 In het oud archief van Warmenhuizen uit 1634 In deze tijd zijn het 20 mensen die verpondingen (belasting) moeten betalen aan de gemeente Warmenhuizen en wonen op de vier terpen van 'de Grote Weide', tevens staat het schoolhuis er met als schoolmeester Jacob Jansz. Echter in het archief wordt nergens melding gemaakt van een kerkje of kapelletje op deze plaats. Op een kaart van Jan Dircksz. Zoutman uit 1665 Hier staat veel bebouwing getekend in en rond het centrum van Krabbendam, echter er is geen duidelijk kerkje te zien. Misschien is het mogelijk dat er iets staat in het centrum maar dat is niet te zien. De ingang van het centrum is nog steeds aan de noordkant van de West- friesedijk. Het verlaat, ook overtoom genoemd, staat er wel op. In het cen trum zien we 27 huizen met in de nabije omgeving nog minstens 10 huizen. Ook hier geen bebouwing in de Zijpe op de daar aanwezige terpen. Wel west op de kaart het bruggetje naar de Tarwedijk. (Het noorden is rechts.) Op een kaart van Johannes Dou uit 1680 Hier (midden onder) staat zeer weinig be bouwing in het centrum, alleen een stuk over drie huizen en ook geen kerkje meer. Wel staat het verlaat of de over toom hierop. Langs de Westfriesedijk zien we twee clusters bebou wing met in totaal 16 huizen. Tevens staat het watermolentje van de Hempolder erop. Op deze kaart geen bebou wing in de Zijpe op de vier terpen. (Het noorden is links.) Krabbedam Op een kaart van Johannes Dou uit 1781 Hier zien we hetzelfde als in 1680. Maar op de kadastrale kaart uit 1805 van A. van Diggenum is de fundering nog wel te zien in de Westfriesedijk van het kerkje uit 1572 (kaarten niet afgebeeld). In 1843 werd er in Krabbendam een Gereformeerd kerkje neergezet voor 50 personen. Bronnen: Manuscript - Cees Wagenaar te Krabbendam. Oud archief Warmenhuizen. Diverse kaarten aangegeven in het artikel. Sam Schipper. war Sclaorel -24-

Zicht op Haringcarspel | 2010 | | pagina 26