-J}± Op een kaart van Petrus Johannesz. Nagel uit 1572 Hier zien we (links op de kaart) geen kerkje maar wel de bebouwing in het centrum van Krabben dam en op de vier terpen op het land "de Grote Weide" in de Zijpe. (Het noorden is rechts). UITKOMST VAN ONDERZOEKINGEN IN HET REKERMOND PROJECT DEEL 7. De katholieke kerk van Krabbendam tot 1572 deel 2 Het eerste kapelletje waarvan het tijdstip moeilijk is te bepalen stond waarschijnlijk op het land 'Nyewendoren' (Nuwendoren). Een gedeelte daarvan was het stukje land 'de Grote Weijt van Egmont' iets ten noordwesten van het huidige Krabbendam in de Zijpe, dit land bestond uit vier terpen. Het tweede kapelletje stond in het centrum van Krabbendam, nu het huidige Kerkpad. Het bevond zich naast het 'stenen huys' met een eerste vermelding van dit 'huys' in de archieven in 1100 en daarna pas weer in 1230. Het 'huys' was eigendom van de bisschop van Utrecht, maar in 1200 heeft Floris IV graaf van Holland (1210-1234) het zich toegeëigend en liet er een kapelletje naast bouwen. Het derde en tevens eerste kerkje stond aan de Westfriesedijk en was uit de 15e eeuw (1400), maar werd gesloopt door de troepen van Sonoy in 1572. De stenen werden gebruikt voor de aanleg voor de schans achter het huidige bouwbedrijf Dekker in de Hempolder. Een gedeelte van de fundering van dit derde kerkje aan de voet van de Westfriesedijk tegenover Kerkpad 2, is terug gevonden door Cees Wagenaar uit Krabbendam in het verleden een verwoed amateur-historicus. De fundering is altijd in deze dijk gebleven omdat het teveel werk was om het weg te halen, tevens was het als ondersteuning van de dijk. Op een kaart van Jacob van Deventer uit 1536 Hier staat (onder in het midden) het kerkje ingete kend maar zonder bebou wing in het centrum van Krabbendam. Het is ook een kerkenkaart. (Het noorden is links.) -22-

Zicht op Haringcarspel | 2010 | | pagina 24