DE GEZONKEN KOOLSCHUIT IN DE SLUIS VAN SCHOORLDAM Onlangs kreeg ik het blad 'Zicht op Haringcarspel' nr. 37 van iemand te leen, om kennis te maken met het blad. Min of meer was ik verrast door de foto op de omslag van het blad nl. 'het sluisje van Schoorldam', want daar heb ik veel herinneringen aan, nl. het gezonken schuitje met rode kool, zie pag.6 in nr. 37. Het was januari 1943 toen ik 14 jaar werd, en per 1 maart van het zelfde jaar als knechtje werd verhuurd bij een tuinder op het 't Rijpje (ter opleiding zeg maar als agrarisch medewer ker zoals dat tegenwoordig met een net woord heet). In die tijd was je knecht(je). Het schooljaar liep echter tot eind juli, hetgeen vijf maanden schoolverzuim inhield waar je niet onderuit kon. Dit koste in die tijd twee keer tien gulden boete voor schoolverzuim. De school meester had waarschijnlijk medelijden met het gezin, want er werd geen aangifte meer gedaan bij de inspectie onderwijs. Het moet dus ongeveer maart/april 1943 zijn geweest, want na die tijd zat er niet veel kool meer in de schuren, 's Morgens rond een uur of zes/half zeven vertrok ik vanaf het 't Rijpje omgeving Martinusschool in de richting van Tuitjenhorn via de sloot die toen langs het 't Rijpje liep, en de sloot langs de Selschardijk onder de brug door (heette het sluisje) naar de delft, een grote brede sloot die liep nagenoeg van St. Maarten naar Warmenhuizen. Vanaf de veiling van Warmenhuizen richting de sluis van Schoorldam kwam je de zuurkoolfabriek van Klaas Wagenaar (K.W.) nog tegen, gelegen aan een grote brede plas of sloot waar ik later vaak deense witte kool heb gebracht. Een gevaarlijke plas vanwege de golfslag bij veel wind, als je wat diep lag, (kantje boord) kreeg je wel eens wat water binnen. Verder, via een grote brede sloot kwam je bij het sluisje uit, de deuren ston den de keer open en ik kon dus zo naar binnen varen. Als de sluiswachter niet aanwezig was deed je het schutten zoals dat heet zelf. En als je 14 jaar bent is dat natuurlijk een fluitje van een cent, dus uit het schuitje gestapt en aan het werk gegaan, deuren dicht en schuiven dicht, en daarna aan de kanaalzijde de schuiven ge opend om het water in de sluis op kanaalpeil te brengen. Door het binnenstromende water in de sluis is de schuit met kool in beweging geko men en is zonder erg met de punt van het schuitje onder een balk van een deur blijven hangen en stond razendsnel op z'n kop. Met man en macht werd de schuit boven water gesjord, de kool met viertands-, en hooivorken uit de sluis gevist en in de schuit gedeponeerd. Verder ging het richting spoorbrug. Daar lag langs de kanaalkade een grote rijnaak afgemeerd waarin de kool moest worden afgeleverd, 'be stemming Duitsland', daarna met hulp van de sluiswachter en overige belangstellenden, de terugreis naar het 't Rijpje aanvaard. Daar aange komen was het al laat en donker, de baas was er niet, waarschijnlijk in slaap gevallen tijdens het kaartmid- dagje van de eigen gestookte jene ver!!! Foto van een soortgelijke koolschuit. Bron: website Stichting COOG. Cor Stoop -li-

Zicht op Haringcarspel | 2010 | | pagina 13