m, Waar nodig zijn de dakleien vervangen en klimhaken aangebracht volgens de laatste veiligheidseisen. Ook zijn de goten voor de regenafvoer vervangen. Niet alle goten waren slecht maar het zink was van matige kwaliteit en er waren veel soldeernaden los zodat de kerkrentmeesters besloten hebben om ze te vervangen nu de stelling er nog staat. Ook zijn er gedeelten van de houten ramen ver vangen en alle ruitjes zijn nu weer heel. Binnen is de elektrische installatie aangepast aan de huidige eisen. En waar nodig is er ge schilderd waarbij steeds rekening is gehouden met de historische kleuren. Tijdens de gehele restauratie is de luchtvoch tigheid gemeten en wanneer nodig gecorri geerd. Dat is nodig omdat de houten gewelven niet te vochtig mogen worden want dan ontstaat er schade. Hopelijk hebt u zo een idee wat er zoal komt kijken bij een restauratie van een dergelijke omvang. Op 21 juli 2010 was de laatste bouw- vergadering. De Oude Ursulakerk is in oude glorie verrezen en is prachtig geworden, maar dat kunt u zelf ook beoordelen. Wij hopen dat deze 'oude dame' nog jaren in gebruik zal zijn en ons mooie dorp zal sieren. Kobus Schippers, Kerkrentmeester Hervormde Gemeente Warmenhuizen- Harenkarspel DE DORSVLEGEL In de Zicht en Nieuwsbrief treft u de laatste tijd lijstjes aan van binnenge komen artikelen die aanvaard zijn door de acquisitiegroep, en als het past en er ruimte voor is (nu of later) in ons museum geplaatst worden. Zo staat de in de Zicht nr. 36 vermeldde dorsvlegel met palingvel netjes in ons museum. Wat een dorsvlegel is roept geen vragen op, maar dat palingvel! Het is mij al eens gevraagd wat dat is. Sinds de tijd dat de mensen granen, erwten en bonen zijn gaan verbouwen, dat verschilt per plaats in ons land, hebben ze gereedschap gemaakt om te dorsen. In en rond Harenkarspel was de grond en het klimaat zeer geschikt voor het ver bouwen van peulvruchten (erwten en bonen zijn uit het Midden-Oosten naar onze streken gekomen). In de vorige eeuw, zo rond 1920, werden er veel erwten en bonen verbouwd, en moest er dus gedorst worden. Nadat de erwten goed droog waren werden ze uitgespreid op een groot kleed. Dan begon het dorsen met de dorsvlegel, dit werd vaak met twee of drie man gedaan. Men sloeg niet tegelijk maar de een na de ander, dit gaf een mooi ritmisch gezicht. Met een goede zwaai kwam de knuppel plat op de erwten of bonen terecht die dan uit de peulen 'sprongen'. Maar nu de vraag over het palingvel. Op de foto van de in het museum aanwezige dorsvlegel ziet u een stok en de knuppel die met een soort leertje aan elkaar zitten. In plaats van een leertje werd daar de palingvel voor gebruikt, dat was sterk en alles draaide soepel. Rinus Jonker TjJS V ja p: 'L <&- i -10-

Zicht op Haringcarspel | 2010 | | pagina 12