geen ongevallen geweest. Als alles toegan kelijk is kan men de schade die is aangericht gaan blootleggen. Op verschillende plaatsen worden openingen gemaakt. Gewelf Er worden gewelfsdelen verwijderd om de spanten en binten te kunnen controleren en daar moet heel wat gerepareerd worden. Veel spantvoeten zijn los. Hierboven ziet u een bint met een spantvoet wat gerepareerd is met een nieuw stuk eikenhout. Het gebogen bint met de lijnen is zichtbaar in de kerk, wat er achter ligt is normaal niet zichtbaar, dat zit achter de gewelf delen. Niet alles wordt door hout vervangen er zijn ook reparaties met epoxytechniek. Op de foto linksonder ziet u een bint wat op deze manier gerepareerd is. Hierboven ziet u het inbrengen d.m.v. een grote kraan en dan naar binnen schuiven. Pleisterwerk Om het pleisterwerk te vervangen moeten er eerst metingen verricht worden om het zoutge halte in het pleisterwerk en de bakstenen te be palen. Het zoutgehalte bepaald mede het soort pleisterwerk. Het pleisterwerk moet poreus zijn zodanig dat de zouten naar de oppervlakte kunnen komen waardoor het pleisterwerk niet los komt van de muren. Dit onderzoek werd door externe deskundigen uitgevoerd. Voegwerk Het voegwerk buiten is gedeeltelijk vervangen. Er zijn ook verpulverde bakstenen verwijderd. Ook hier is het zo dat er metingen verricht worden naar het zoutgehalte. Dan pas wordt de samenstelling van de voegen bepaald. Om voegen te vervangen worden deze uitgehakt en niet uitgeslepen want dan worden de bakstenen beschadigd. Als deze uitgehakt zijn worden ze voorgekauwd (dat is de grote gaten die ontstaan zijn opvullen zodat het achter het voegwerk niet hol is). Na elke handeling wordt er gecontroleerd of het goed is uitgevoerd. Het spectaculairst was het vervangen van een dekbalk die geheel was aangetast. De oude verwijderen dat ging wel maar de nieu we erin brengen was een grote klus. Er moest een gat in het dak gemaakt worden om deze balk door te schuiven en zo op zijn plaats te brengen. -9-

Zicht op Haringcarspel | 2010 | | pagina 11