Jaagpad met spoorbrug. Dan komt het gevaarlijkste deel van de route naar school: je moet hier de grote weg van Alkmaar naar Den Helder oversteken. Er rijden vaak Duitse legervoertuigen en er wordt niet altijd gelet op overstekende kinderen. Bij de kolenboer Selhorst is het gevaarlijkste deel voorbij en begint de Damweg naar Schoorl. Spoorbrug in westelijke richting. Op de hoek is (nog steeds) het café van Mantel waar even uitgerust kan worden. De 'Damweg' is een rustige weg, met mooie grote huizen aan de rechterkant. Aan de linkerkant ligt een vaart, de 'Damsloot', die uitkijkt over uitgestrekte weilanden. Het is een veilige weg, omdat je bij huizen altijd wel gauw ergens kan schuilen. De radarantennes in de duinen worden vaak door vliegtuigen beschoten. En dan wordt er door de Duitsers fanatiek teruggeschoten. Die ochtend is het ook weer raak. Ik zoek dekking in een greppel aan de kant van de weg. Je weet dat je je dan zo klein mogelijk moet maken en plat gaan liggen. De Damweg, de bocht die iedereen kent. Het huis rechts in de binnenbocht staat er nu niet meer. Boven je hoofd hoor je angstaanjagende geluiden van vliegtuigen en afweergeschut. Na een poosje wordt het weer stil en loop ik verder om op tijd op school te zijn. Er is ook nog een andere route om in Schoorl te komen, dat is via de Onderweg. Dat is een open weg langs boerderijen met weinig kans om ergens te schuilen. Nu dan dus stevig doorlopen en dan de Voorweg oversteken. In elk geval ben ik nu in Schoorl maar ik moet nog wel door het Nollenbos. Dat bos geeft wel meer bescherming maar is wel een beetje griezelig. Rechts is er een grote stille vijver en links is er De vijver in het Nollenbos. een kampement met Duitse soldaten. Gauw doorlopen tot ik de 'Kijkduin' molen in de verte kan zien. Op het kruispunt met de Molenweg staat hij (nog altijd) als een trouwe vriend op me te wachten. -7-

Zicht op Haringcarspel | 2010 | | pagina 9