nooit meer en daarom is de herinnering aan dat sluisje heel bijzonder. Een schilderij van de huisschilder M. Stolp. Hier woonden van links naar rechts, de families Dal, Pastoor, Haezer en Veldhuijzen (Het huis loopt nog door naar rechts.) Links de werf van Kuiper. Dan nu maar gauw de Sluisweg volgen en even kijken bij het winkeltje van Nieuwland. Misschien kan je daar voor je zinken muntjes nog wel iets kopen. Het winkeltje met 'fournituren' van Nieuwland is wel belangrijk geworden. Er wordt van allerlei kleding altijd wel weer iets 'nieuws' gemaakt. Misschien is er bij de smederij van 'de Leeuw' ook wel weer iets te zien. Ook bij bakkerij Nottelman is misschien wel wat om brood mee te bakken. Natuurlijk kan je ook het jaagpad langs het kanaal verder volgen. Dat is de Kanaalkade met het 'Hoge Bruggetje'. Dat bruggetje ligt over de toegang naar de sluis en de werf van Kuijper. Er is altijd wel wat te zien. Allerlei bootjes passeren daar, meestal geladen met kool en aardappelen. Ze kunnen maar net onder de brug doorvaren en moeten altijd in de sluis wachten. Als je daar lang blijft kijken kom je te laat op school, want de weg naar school is noq lang. De sluisweg rond 1920 Op een dag is een bootje met rode kool in de sluis gezonken. De kolen drijven overal rond en iedereen probeert er een paar te pakken te krijgen. Ik ren naar huis om te gaan vertellen wat er gebeurd is. Mijn moeder zegt: "Waar zijn jouw rode kolen nu?" Dus maar gauw terug! En ja, even later kom ik weer thuis maar nu met onder elke arm een rode kool. Dat vergeet ik Kanaalkade met het 'Hoge bruggetje P.S.: Reeds lang geleden is dat vervangen door een ophaalbruggetje. En dan zie je ineens de grote brug naar de overkant van het Noordhollands Kanaal. En dat is niet zomaar een brug, het is een SPOORBRUG, met een echte stoomtrein. Zo'n trein zie je hier nu nooit meer rijden. Kolen zijn schaars en de locomotieven zijn naar Duitsland verdwenen. Op de brug moetje heel voorzichtig zijn, want het is er erg druk. Vaak staan er Duitse militairen, die alle karren en fietsers controleren.

Zicht op Haringcarspel | 2010 | | pagina 8