DE WEG NAAR SCHOOL ZOALS HET TOEN NOG KON De reconstructie van het kruispunt bij Schoorldam door Rijkswaterstaat van de N9 met de brug over het Noordhollands Kanaal en de Damweg naar Schoorl zal veel herkenningspunten laten verdwijnen. Bert Veldhuijzen was in de oorlog met zijn familie in Schoorldam geëvacueerd. (Zicht nr. 30 nov. 2006). Hij haalt hier herinneringen op over zijn 'dagelijkse' voettocht naar 'zijn' schooltje in Schoorl (Teun de Jager). Tussen Kanaalkade en Westfriese Dijk in Schoorldam wonen in de oorlog vier families. Zij wonen in een blokje van vier huisjes, die een onderkomen zijn voor vluchtelingen uit Den Helder. Die huisjes, die de 'Kaserne Huisjes' worden genoemd, staan tegen de Westfriese Dijk aangebouwd. Dat schooltje ligt ergens in Schoorl, ver weg, aan de overkant van het Noordhollands Kanaal Het is oorlog en een voettocht naar Schoorl is niet zonder gevaar. Op de voordrager van een transportfiets wordt ik door mijn opa op de eerste schooldag naar school gebracht. Het is een lange tocht, iedereen is erg vriendelijk en we worden onderweg overal gegroet. Zelf vind ik het maar een enge geschiedenis en ik doe onderweg geen mond open. De eerste schooldag verloopt daarna goed. Juffrouw Nuijs weet de nieuwelingen gauw gerust te stellen. Voor de huisjes strekt zich een groot grasveld uit, 'De Bleek', dat bestemd is om wasgoed op te drogen. Het sluit aan op de 'Kanaalkade', de weg die langs het Noordhollands Kanaal loopt (vroeger het 'Jaagpad'). Het stukje gras is absoluut verboden gebied om als speelterrein te gebruiken. De route naar school is gauw duidelijk en na een paar dagen weet ik de weg zelf wel. Ik kan op twee manieren bij de spoorbrug over het Noordhollands Kanaal komen. Als je de Westfriese Dijk volgt passeer je eerst de scheepshelling en de loodsen van de werf van Kuijper, dan kom je over de brug in de dijk en kan je langs de sluis lopen. Die sluis geeft toegang tot het Geestmer- ambacht. De beurtvaart en schepen van handelaren kwamen daar altijd langs. Aan de achterkant van de huisjes eindigt het rieten dak vlak boven de Westfriese Dijk. In alle huisjes vind je bedsteden, die halverwege tegen de dijk zijn gebouwd. In een van die bedsteden word ik op 26 augustus 1942 wakker. Ik ben dan net zes jaar geworden en moet dat jaar voor het eerst naar school. Café 'Sluiszichten de brug over de sluis. tV hoorldum, -5-

Zicht op Haringcarspel | 2010 | | pagina 7