4 - als de 'papegay' wordt opgericht moet iedereen aanwezig zijn op een boete van 2 stuivers. 5 - wie van de broeders ruzie heeft of een mes trekt krijgt een boete van 2 stuivers en een half pond bijenwas voor het beeld van St. Maarten. 6 - wie het beste kan schieten en koning wordt 'sal vry wesen van eeten ende drincken'. 7 - wie uit het Schut moest en niet wilde werd 'int water gegooyt'. 8 - die ongeschikt is in het schieten zal 10 pond kwijt wezen en zal het aan de Deken of aan de schout gegeven. 9 - de Schut broeders mogen een dag vrij vissen in de banne (rechtsgebied) van St. Maarten 'omme een soot visschen te vanghen ende omme daer lustich mede te verbrassen'. 10 - er mogen geen kinderen bij het Schut komen op een boete van 2 stuivers of het moet zijn 'dat sy haer moeders borst sogen'. Dorpskeuren Warmenhuizen uit 1648 'Item dat hem niemant sal vervorderen eenige 'papegaij', haer persoone van vogel ofte instrument op te richten off stellen om nae te schieten met bogen ofte andere instrumente opte boete van 42 schellingen, te verhoeleren bij den geenen die de oprechten ofte daer nae schieten elcx de voorscreven boeten van 42 schellingen'. Bronnen Diverse West-Friesland Oud en Nieuw. Onze omgeving - W. Wijnker. Van Rentersluze tot Strijkmolen - J. Beenakker Langs dijken en terpen - M. Sjerps. Gegevens van Ton van Rutten. Kaarttekenaar-Jan Dircksz. Zoutman 1665. Oud archief Warmenhuizen invoer no.5 Sam Schipper. DE KERK VAN SINT MAARTEN Een stukje in het West-Fries zoals het door Jan Jonker opgeschreven is. Hoewel ons durpie nei un hoilige vernoemd is, was de gosdienstige betrokkenhoid bai de inweunders van Sunt Maarten niet zo bar groot. De kerk was wel ut middelpunt van ut dorp en as we durs weg weest ware, ware we altoid bloid as we de peperbus weer zage. Of en toe was dur sundes preek, maar de toeloop was niet bar groot. Samen mit Valkoog en Eenigenburg was er un domenee, dur was een kerkbestuur mit un diakenie. Dat bestuur bestond hoofdzakeluk uit de burgemeister, un paar boere en wat middenstanders die uit oigen belang lid ware en den nag un paar bouwertjes die kerkeland hure konne. Van kerkelaste en landhuur konne ze niet de domenee en de koster betale. Maar om an de jeugd ok wat geistelukke begasie mee te geve, wier in de wintermaande categesasie geven in de konsestoriekamer van de kerk. De joons uit de hoogste klasse van de leigere skool gonge ien middag in de week un uurtje of anderhalf eerder uit skool, nei de domenee. De moidjes uit de hoogste klasse krege den handwerkles, dat was skoinbaar nutteger voor ze. Wai, de joons dus, gonge den mit een man of 10-12 nei de kerk. Cees Skroiver, de koster, had den de kachel al opstookt en domenee wachtte ons den al op. De kachel brandde den al lekker en ut was deer gezellig warm, tenminste as de skoorstien gien last van de 'rookwind' had. Want den wou de kachel niet brande en de zaal stond den vol mit rook, en dat beurde nag al ders. Wai hadde toendertoid domenee Tinholt, un heel gezellige man, die goed mit de joons opskiete kon. En hai kon bar mooi vertelle over al die lui uit het ouwe testement. Hai vertelde den hoe Mozes in een biezemandje de Noil of kwam zakken, over David en Goliat en over Kain en Abel die mekaar de hersens insloege, over de farao's en de hoge priesters en over al die are figure uit dat dikke boek. Mit veul belangstelling luisterde wai den naar zoin vertellinge. Zoas ik al zoi, Tinholt was un heel vrindeleke man, maar ien keer hew ik urn kwaad zien. Ut zal in de winter van 1933 weest hewwe, ut vroor hard en wai mochte onze klompe anhouwe en mit zun alle zate we om de kachel. Ien van de joons, Bertus Kaaij, had onder zoin klompe zoöle van autoband en die hield hai teugen de roodgloeiende potkachel. In de korste kere stond de kamer vol mit rouk en stank. Tinholt woedend, greep de knaap in zoin kraag en smeet hem deur de deur bai de -li-

Zicht op Haringcarspel | 2010 | | pagina 13