Maarten Kaart van Jan Dircksz. Zoutman 1665. De gemeente kocht de Heerlijkheid St. Maarten Op 6 februari 1741 zijn de dorpen St. Maarten, Valkkoog en Eenigenburg gekocht door het gemeentebestuur van St. Maarten voor f 6.000,- Hierbij was inbegrepen de burgerlijke- en juridische rechten. De verkoop door de Staten van Holland en West-Friesland was nodig voor versterking van de Gemeende Landsmiddelen en de kostbare administratie. Het wapen Het wapen van het oude St. Maarten uit 1816 is van lazuur (blauw) beladen met een St. Maartensbeeld van goud. De wapenbeschrij ving vermeldt dat St. Maarten te paard is gezeten, het hoofd omgeven met een stralenkrans en gevolgd wordt door een bedelaar aan wie hij een ring geeft. Het wapen komt ook terug in het nieuwe wapen van de gemeente Harenkarspel. Een meelmolen stond aan het zuideinde van St. Maarten bij de twee wielen en was van voor 1680, maar in 1799 verbrand en niet meer opgebouwd. Handvesten St. Maarten-Schut uit 1519 Dit Schut dat opgedragen was aan de patroonheilige St. Maarten, ingesteld door de schepenen en burgers van St. Maarten en opgedragen aan de Schut broeders en zusters van het St. Maarten-Schut en Nieuwland. Dit hield in dat men op een hoge stellage schoot waarin zich een houten papegaai bevond. Dit moet men zien als een lokaal gebeuren, iets wat heden daags nog steeds aanwezig is in het zuiden van het land. Er was ook een gildehuis of schuttershuis waarbij werd gegeten en gedronken. In principe hadden alle steden een schutterij. Zowel bij aanvallen in den vreemde als voor het bewaren van orde en rust in de stad waren schutters nuttig. De bakermat der schutterijen in de Nederlanden is Vlaanderen, waar ze sinds 1280 aanweziq zijn. Niet lang daarna ontstonden ook in Holland de eerste schuttersgilden. Dordrecht was de eerste stad waarvan bekend is dat in 1326 tijdens een feest op een 'papegay' geschoten werd. De minimumleeftijd vooreen schutter was 18 jaar. Het hanteren van de bogen vereiste training en daarom kwamen de schutters regelmatig bijeen onder leiding van een gildemeester. Waarom er in St. Maarten een schuttersgilde ontstond is niet bekend, in de omgeving van Harenkarspel zijn verder geen schuttersgilden aangetroffen (zie verder dorpskeur Warmenhuizen). Er waren 32 keuren en artikelen aan het St. Maarten-Schut van 1519 verbonden, het zijn er echter teveel om op te noemen, zodoende een uittreksel hier van. 1 - toegevoegd een Deken en twee raadsleden 'elx met haer wijven ofte vrijsters' die het Schut zullen 'jagen' (schieten) zonder tegenspreken van de broeders en zusters op een boete van een half pond bijenwas (of kaarsen) en dat te brengen binnen 14 dagen voor het beeld van St. Maarten (in de katholieke kerk van pastoor Nicolaes Buyser). 2 - als de Deken met 'den roede aen den want slaet' moet iedereen stil zijn op een boete van 2 stuivers. 3 - elk jaar is er een Hoffeest bij de katholieke kerk en wel op maandag na Pinksteren. y'rkfii ZeeJyck SINT-MAARTEN -10-

Zicht op Haringcarspel | 2010 | | pagina 12