Allereerst binnen de gemeenten leiding geven aan een evacuatie. Een deel van de Amersfoortse bevol king "krijgt de gemeente te gast". Een onbeschrijfelijke drukte, waardoor de burgemeester dagen geen tijd werd gegund tot het nemen van voldoende nachtrust. Vervolgens de Duitsche bezetter tolererenen niet meer dan dat! En tenslotte medewerking weigeren aan die maatregelen, die volgens de vooroorlogse aanwijzingen van de Nederlandse regering, niet uitgevoerd mochten worden. Maar de Duitsers hadden met medewerking van "verkeerde" Nederlanders daar wel een oplossing voor gevonden. En wie lagen er dan binnen hun schoots veld? Dat waren de gemeentelijke gezags dragers, waarvan verwacht werd dat zij hun inwoners rekwireerden voor diensten ten behoeve van de oorlogsvoering! In de eerste tijd waren de Duitsers niet direct lastig, slechts hinderlijk. Ze werkten bepaald volgens een vertrouwd principe, dat onder meer inhield burgemeester Nolet zijn ambt te laten behouden. Maar de organisatie zorgde ervoor, dat hem alles werd voorgekauwd en hem geen eigen initiatief werd gelaten. Zodanig, dat hij tegen zijn echtgenote zei: "Ik heb het drukker met te bedenken wat ik niet moet doen dan te beseffen wat ik mag doen". Hij werd uitgenodigd om naar de Euterpe- straat te Amsterdam te komen. In die tijd een berucht adres van waaruit de Duitse leiding in Nederland regelde en verordon neerde. En nog erger De burgemeester kwam weer terug, was opgewekt, maar hij had die dag best angst doorstaan! Vervolgens moest hij zich melden bij de Beauftragte in Haarlem, die hem ondervroeg naar politieke overtuiging, Bij het jubileum van verloskundige zuster Nannes. kerkelijke gezindte, zijn trouw aan de bisschoppen! Uit een kroniek, geschreven door mevrouw Nolet, kan worden geconcludeerd, dat het kleine voorvalletjes zijn geweest die de "vrijheidskring" rond haar man steeds maar kleiner maakte. De eerste keer, dat hij - de burgemeester - zich in "veiligheid" moest stellen - het was inmiddels februari 1943 - was naar aanleiding van een gijzeling van enkele personen, waaraan de burgemeester zijn medewerking moest geven. Hij weigerde en vertrok "stilletjes", maar niet voor lang. Deze zaak werd achterhaald door het opheffen van de gijzelingsopdracht. Pas ernstig werd het eind december 1943 toen de burgemeester weigerde medewer king te verlenen bij de aanwijzing van mannelijke gemeentenaren voor werkzaamheden! Werkzaamheden, die moesten worden verricht in het belang van de Duitse verdediging. Na een aantal verwikkelingen, die duurden tot 3 januari 1944 vertrok de burgemeester 's morgens vroeg om op een onbekend adres onder te duiken! Onderduiken, omdat hij principieel weiger de opdrachten uit te voeren van een bezet ter, die door het stellen van "wan"daden duidelijk had gemaakt geen begrip te tonen -7-

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 9