De maatregelen als gevolg hier van mogen best draconisch - hard en dwingend - worden genoemd! En onder dit bestel moest het toekomstige gemeen telijke beleid worden bepaald. In het eerste jaar - "overgangsjaar", een jaar om te wennen aan het vernieuwende - door een nood- gemeenteraad, die de taken en bevoegdheden van het gemeentebestuur waarnam tot er verkiezingen konden worden gehouden. Er moest worden gebouwd aan een toekomst met groei, uitbreiding. Dit vroeg van de eerste bestuurder, de burgemeester, stuurkunst. In simpele bewoordingen heette dat: wijsheid, inzicht, tact! In die tijd - in 1946 om precies te zijn - werd het gezin van de burgemeester uitgebreid, de jongste - dochter Anna - werd geboren Hiervoor is het al vermeld: zij werd met vreugde ontvangen. Een symbool van herwonnen levenskracht! Was hij vóór de oorlog als kringsecretaris van de Roomsch Katholieken Staatspartij sterk politiek geëngageerd, na de oorlog verloochende hij zijn betrokkenheid met de katholieke politiek geenszins en vervulde hij als voorzitter van de Rijkskieskring Den Helder van de Katholieke Volks Partij (K.V.P.) een "voortrekkersrol" bij het opzetten van een nieuwe structuur! Men erkende in verschillende geledingen zijn deskundigheid en visie, hetgeen tot uitdrukking kwam in onder meer zijn benoeming tot lid van de Commissie van Toezicht van de Provinciale Ziekenhuizen, zijn verkiezing tot lid en later voorzitter van het Curatorium van het Petrus Canisius Lyceum te Alkmaar, tot lid van de Voogdijraad te Alkmaar en tot Voorzitter van het diocesaan bestuur van de Algemene Rooms Katholieke Ambtenaren- vereniging (A.R.K.A. - thans: C.F.O.) Hij beschikte over bijzondere bestuurlijke kwaliteiten hetgeen overduidelijk bleek in 3 november 1953: viering van het 25-jarig ambtsjubileum. uitspraken van velerlei "toonaard" tijdens zijn 25-jarig jubileum in 1953. Trouwens bij dat jubileum bleek heel veel meer! Er werd toen vooral getuigd, dat hij van burgemeester was geworden tot een echte burgervader. Het kan niet anders dan daarom een feest te organiseren, dat tijd en gelegenheid bood voor alle inwoners, van groot tot klein, wonend tot in "de verste uithoeken" van de gemeente, hem - de burgemeester - te bejubelen. Een feest, dat duurde van 3 november tot en met - mag ik althans de krantenknipsels geloven - 6 november. Een feest allereerst in Warmenhuizen, gestart in Schoorldam om precies te zijn. Er was een draaiboek gemaakt, dat precieze tijden aangaf van aankomst van de stoet auto's uit "verschillende richtingen", wie daarin al waren gezeten en op welke tijd te welker plaatse die vervolgens wel werd verwacht. De burgemeester kreeg nu met zijn gezin alsnog de intocht, die hem om wat voor reden dan ook niet was gegeven bij zijn installatie in 1928! Heeft hij zich dan toch eerst moeten bewijzen?! Het was op de 6e november een feest, dat via Schoorldam en daarna Krabbendam zijn hoogtepunt vond in het centrum van het dorp Warmenhuizen. Als ik de verschillende verslagen goed vertaal dan vormden de schoolkinderen bij iedere "halte" het zingende middelpunt en de fanfares de "omlijsting" van een grootse huldiging. En zo verplaatsten zich de festiviteiten gedurende een 4-tal dagen - -12-

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 14