Warmenhuizen: intocht burgemeester na de oorlog Men kon zich weer vrij bewegen, weer zeggen wat men wou en men begroette alles en iedereen, die het teken droeg van de bevrijding van het knellende juk. Een last, die vijf lange en bange jaren moest worden gedragen! Een teken van die bevrijding was zeker ook de terugkeer van burgemeester Nolet en zijn gezin in zijn ambtelijke woning te Warmenhuizen. Die terugkeer was mede reden voor blijdschap en feest. Volgens "Het Logboek" van "De Vliegende Hollander" werd burgemeester Nolet op 8 mei 1945 in een "grootschen optocht" weer ingehaald! Maar hoe zat het nou met dat burgemeesterschap van H. Nolet. Benoemd per 1 november 1928 door de Koningin. Opnieuw benoemd door de Koningin met ingang van 1 november 1934. Daarna benoemd bij besluit de dato 17 februari 1941 van de Secretaris- Generaal van het Departement van Binnenlandse Zaken, gerekend van 1 november 1940 af. Dit besluit met verwij zing naar de Gemeentewet en gelet op de bijzondere omstandigheden genomen, kan zeker rechtsgeldig worden genoemd. Dat een of andere Duitse malloot op grond van betwistbare verordeningen Herrn H. Nolet in januari 1944 onthief uit zijn ambt, omdat hij met de burgemeester niet meer "door één deur kon" doet niet af aan het voortdurende dienst verband, dus tot 1 november 1946. Dit is als het ware erkend door een besluit van de secretaris generaal van het Ministerie van Binnen landse Zaken van 1 september 1947, waarbij ten behoeve van burgemeester H. Nolet voor het tijdvak van 1 januari 1944 tot 5 mei 1945 een aantal financiële regelingen werden getroffen. Maar ja, er had nu eenmaal een oorlog gewoed en die had nogal het een en ander teweeggebracht. Dat eiste opheldering, correctie, vergelding. Daarvoor werden colleges, bemenst door gezagsgetrouwe en vertrouwde burgers, rechtgeaarde Nederlanders, ingesteld. Er werd onderzocht, gezuiverd en vooral heel veel veranderd! Want Nederland ging herrijzen en niets mocht meer hetzelfde zijn als vóór de oorlog. En dit kwam onder meer tot uitdrukking in een "aangepaste en tussentijdse" besluit vorming op allerlei gebied. Daardoor kon het gebeuren, dat H. Nolet met ingang van 1 juli 1946 bij Koninklijk Besluit van 1 juli 1946, nr. 12, door Koningin Wilhelmina, op de voordracht van "onzen Minister van Binnenlandse Zaken" opnieuw werd benoemd tot burgemeester der gemeenten Harenkarspel en Warmenhuizen. Bij zijn eerste benoeming - in 1928 - waren er problemen in relatie tot een wereldcrisis. Bij zijn herbenoeming in 1946 waren er de "obstakels". Nederland was arm, er was van alles te weinig. Buitenlandse hulp in de vorm van onder meer Marshallhulp was nodig! Daarbij bepaalde een geldsanering de omvang van het Nederlandse economische bestel. -ïi- <**-. ,m m ,„i* .„„Mi iJ mi

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 13