Die maand van haar gevangenschap te Amsterdam overtuigden haar brute ondervragers, dat er bij mevrouw Nolet "niets te halen" viel en dat een drastischer maatregel nodig was om de burgemeester "klein" te krijgen. Daarom moest mevrouw Nolet op transport naar Vught. Zij werd ondergebracht, beter gezegd vastgehou den, onder mensonwaardige omstandig heden in het concentratiekamp, aldaar. Ik kan het niet goed plaatsen en weet ook niet hoe zaken in die tijd werden geregeld, maar ik kan slechts veronderstellen, dat door het "onbekende vertrek" van de burgemeester, de ontheffing uit zijn functie, alsmede de gevangenneming van mevrouw Nolet, zijn gezin de ambtswoning te Warmenhuizen heeft moeten ontruimen. Wellicht, dat de woning op dat moment was bestemd voor een door de bezetter "goed gezinde en bevriend" geachte ambtsdrager! Hoe het ook zij, op 9 maart 1944 werd door het Evacuatiebureau "Noord-Holland" te Alkmaar aan H. Nolet en gezin vergunning verleend zich te vestigen en te verhuizen van Warmenhuizen, Dorpsstraat 94, naar Heiloo, Westerweg C 241. Een verhuizing, die moest geschieden binnen één maand, dus uiterlijk 9 april 1944. In die tijd was mevrouw gegijzelde in kamp Vught en de burgemeester zat ondergedoken. Ergens in Nederland, omdat een "vaste stek" onveilig werd beschouwd. Men wist niet of en in hoeverre mevrouw tijdens haar gevangenschap te Amsterdam zou "doorslaan"! In die tijd moeten er problemen met het onderbrengen en verzorgen van de kinderen zijn ontstaan, die broers van de burgemeester hem deden adviseren zich te melden bij de Sicherheitsdienst! Een van de broers had met de Beauftragte en via hem met Lages onderhandeld en daarbij was afgesproken, dat de burgemeester zo hij zich vrijwillig meldde slechts 3 maanden gevangenschap zou krijgen. "En dat was toch niet zo erg", aldus één van de broers. 3 juli 1957. Gemeentebestuur Warmenhuizen. v.l.n.r. Burgemeester Nolet, Wethouder Nannes, Wethouder Mink, Hoofd gemeentewerken W. Dekker, Gemeentesecretaris Ruiter. Maar Lages - zeker in die tijd bij eenieder berucht bekend - was een onbetrouwbaar sujet, een "schoft", waarmee je niet kon en mocht onderhandelen. Wie was hij eigenlijk, die Lages?! Willy Lages was SS-Sturmbahnführer, hoofd SD te Amsterdam en aangesteld als lid van het Centraal Bureau, belast met de evacuatie van joden! Hij was mede verantwoordelijk voor de deportatie van Nederlanders - vooral joden - naar concentratiekampen in Duitsland en Polen. Hij was betrokken bij de arrestatie en executie van veel verzetsstrijders! Echt de eerste onder hen, die je geen "lieverd" mocht noemen en de allerlaatste, die je tijdens de oorlog moest ontmoeten.. Na de oorlog werd hij door een Nederland se rechtbank ter dood veroordeeld. Koningin Juliana weigerde echter het besluit tot uitvoering hiervan - tot tweemaal toe - te ondertekenen. Hij werd in de gevangenis te Breda met 3 andere oorlogsmisdadigers zie de 4 van Breda) gevangen gezet. -9-

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 11