genomen. Door de bouw van veel nieuwe woningen in de jan zeventig was het bevolkings aantal van Sint Maarten fors gegroeid en de school daardoo veel te klein geworden. Het schoolgebouw aan de Hogebui is niet gesloopt, maar verbouwt tot drie woningen. Martin Swart Nadat meester Wolters was vertrokken uit Sint Maarten, kwam Theo Eilander, sinds 197 leerkracht op de Zwerm, woner in het huis van meester Wolters. Daar trof hij in de tuin de gevelsteen aan. Hij had er alleen maar last van en hij besloot die mee te nemen naar De Zwerm en plaatste de steen in zijn lokaal. De steen had immers met de school te maken. In 1990 vertrok Theo Eilander naar Den Helder. Mijn vrouw Ria, die sinds 1986 op De Zwerm werkzaam was, kreeg toen zijn lokaal. Vanaf het begin vond ze de steen, die onder de wasbak stond, een grote sta-in-de- weg en eigenlijk wist niemand er een goede plaats voor. Herbert Posma, schoolhoofd sinds 1968, stelde toen voor om de steen bij mij thuis neer te zetten. De reden daarvan was, dat die burgemeester Schermerhorn, ook boer was en in de stolp woonde die toen onze woning was (hoek Herenweg/Sportparklaan). De gevel steen heb ik toen geïntegreerd in mijn terras en menig bezoeker heeft de tekst gezien en het verhaal van de steen aangehoord. Leerlingen van groep 7/8 zijn wel eens langs geweest in het kader van de geschiedenisles. Toen duidelijk werd, dat de historische vereniging een eigen onderkomen zou krijgen, besloot ik, dat de steen daar te zijner tijd naar toe moest gaan. Helaas heeft in januari 2003 een brand onze stolp verwoest, maar de steen heeft van brand en bluswerkzaamheden geen schade opgelopen en voor de sloop begon heb ik hem veilig weggezet. Daar het onderkomen van de historische vereniging nu gereed is, is de steen in juni 2007 overgedragen aan de vereniging, zodat die op de enig juiste plek voor het nageslacht bewaard kan blijven. In het midden van de foto (ong. 1900) de schoolbrug met links de bovenmeesterwoning met steen; op de achtergrond de stolp van Schermerhorn. In het midden van de foto (ong. 1925) de bovenmeesterwoning gezien vanaf de Herenweg (bron: Sint Maarten in oude ansichten)

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 8