aan onderzoek van de Nuwendoorn- met de Sluze- gevraagd. 5 maart: algemene vergadering in de Schelvis met lezing van Frans Diederik. 21 mei: excursie naar opgraving in Schagen met praktijklessen van Frans. 1 juli: RAG- overleg met mevr. drs. Ingeborg Payens van de gemeente Langedijk. Eind oktober: RAG's eerste nieuwsbulletin "Poldergeest" onder redactie van Charles Barten. 12 november 2005: excursie kasteelruïne Nuwendoorn o.l.v. Frans Diederik en Flenk Komen. In 2006: 31 januari en 1 februari 2006: deelname van Wijb, Charles, Siem en Ger aan het onderzoek van de Grontmij d.m.v. proefsleuven bij de Twuyvermeertjes te Sint- Pancras. Onze medewerking in de vrieskou werd door de gemeente en Grontmij zeer geprezen, leverde voornamelijk informatie op over ontginningsrichting (noord- zuid) en bodemreliëf (veen vermoedelijk uit de Romeinse tijd onder klei en stuifzand uit de vroege Middeleeuwen) Eerste overleg met burgemeester Cornelisse o.a. over het Kerk- en Dergmeer- complex. Handtekeningactie van COOG en RAG voor het behoud ervan leverde honderden hand tekeningen op. Deze actie loopt nog steeds met redelijk succes. Inlichtingen: www.coog.nl Maart en november 2006: "Poldergeest" nrs. 2 en 3 verschijnen. 25 juli: bezoek Provinciaal Archeologisch Depot in Wormer (Dirk van der Wielen, Charles) 4 november: excursie naar museum Turfschuur te Kolhorn met toelichtingen van eigen materiaal vanaf de jonge Steentijd door Frans Diederik en van Co de Rijke van diens keramiek uit opgraving verkregen van zijn boerenerf te Hoogwoud. 13 november: tweede contact met gemeente Harenkarspel levert informatie op o.a over de de Nuwendoorn- plannen en de woningbouwvisie. In 2007: 12 en 13 februari 2007: deelname van Wijb en Charles aan het archeologisch sleuvenonder- zoek van R.A.A.P. bij de Kruissloot te Sint- Pancras i.v.b. met rioolvernieuwing. Door samenwerking met Marianne Teunis van COOG en Siem Wognum werden de fundamentresten van een boerderij uit ca. 1832 en zijn voorganger uit ca. 1647 vastgesteld. Wijb en Charles waren ingeschakeld bij de ontgravingen, die het verkeer ter plaatse behoorlijk ontregelden. Het profiel aan de Miswech (oudste naam van de Kruissloot, mogelijk genoemd naar het vervoer van mest naar de Geest) toonde o.a. op 2 meter diepte humusbandjes in "schoon"zand, waarschijnlijk een gevolg van overstromingen vanuit de Vroonermeer. Door de beperkte ruimte was het resultaat wat teleurstellend. 13 februari: gesprek van de besturen van de stichtingen RAG en COOG met B&W van de gemeente Langedijk en de directeur van Cultureel Erfgoed N-H, de heer J. van der Veen, speciaal over eventuele behoud van het Kerk- en Dergmeer- complex. Positieve reacties, maar nog even wachten... Maart en november: "Poldergeest" nrs. 5 en 6 verschijnen. 10 maart: algemene ledenvergadering in het Regthuys met aansluitend een lezing van Ger, o.a. over de geschiedenis van de oudste droogmakerijen in Nederland. Bij Rotary Langedijk werd die lezing herhaald, gevolgd door een excursie naar Nijenburg te Heiloo, waar bekende polderbestuurders woonden. Voorts was RAG aanwezig in de klankbord groep Uitbreiding Geestmerambacht en gaf daar o.a. suggesties over herstel van de Sijtwinde uit ca. 1250 en de Milieu Effect Rapportage. 12 april: proefboringen o.l.v. Frans op het perceel K&D aan de Kerkmeerweg van Björn de Vries. De eerder onderzochte K&D- inhoud van de emmer uit het Regthuys voorspelde botten van mens en dier, maar slechts één boring van de vijf leverde wat vage aanwijzingen in die richting. -26-

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 28